[quote]Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu zákona o námořní plavbě. Novela v reakci na mezinárodní úmluvy zpřesňuje podmínky pro zaměstnávání a práci námořníků. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. [/quote]

Novela především zapracovává do českého zákona nová ustanovení některých mezinárodních úmluv a evropských směrnic. Jde například o Úmluvu o práci na moři, která má členům posádek zajistit právo na důstojné pracovní a životní podmínky.

Námořníci například budou muset podstupovat zvláštní zdravotní prohlídky, na jejichž základě obdrží potřebné osvědčení, jehož platnost bude dva roky. Členem posádky budou smět být jen lidé starší 18 let. Pro práci na lodi bude vedle zdravotní způsobilosti podmínkou oprávnění pro výkon práce spojené s příslušnou funkcí a také oprávnění pro některé zvláštní činnosti. Jde například o výcvik v první pomoci nebo záchranných technikách.

Novela také stanoví, že člen posádky má nejdéle po šesti hodinách práce právo na alespoň 30 minut přestávky. Pracovní doba bude muset být rozvržena tak, aby mezi koncem jedné směny a začátkem druhé měli členové posádky nepřetržitý odpočinek v délce alespoň deset hodin. Provozovatel lodě bude muset zajistit, aby na palubě byly i pracovní smlouvy námořníků a také kolektivní smlouva, pokud je uzavřena.

Zdroj: ČTK

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno