[quote]Nový průtah byl dnes zprovozněn v obci Výšovice na Prostějovsku, kterou dosud vedla jedna z nejpoškozenějších silnic v Olomouckém kraji. Díky nové vozovce se ve Výšovicích výrazně snížila hlučnost i prašnost, řidiči už nemusí kličkovat mezi dírami, a zároveň se zvýšila bezpečnost chodců. Oprava průtahu včetně rekonstrukce staré kanalizace stála 56 milionů korun a financována byla z prostředků Olomouckého kraje, Výšovic a evropských fondů. [/quote]

„Silnice byla v havarijní stavu a patřila mezi nejhorší cesty v Olomouckém kraji,“ řekl novinářům starosta Výšovic Jakub Haluza. Stará silnice byla plná děr a provizorních záplat a kvůli jejímu špatnému stavu do obce často jezdili hygienici. „Prašnost tady byla opravdu hodně vysoká,“ podotkl Haluza.

Rekonstrukce průtahu začala zhruba před rokem. Opravena byla silnice v délce 1,3 kilometru. Nová vozovka má povrch z odolného a asfaltového betonu, který snižuje hluk od kol projíždějících automobilů. „Bezpečnost v obci zvýšila instalace středových dělících ostrůvků, které sníží rychlost při vjezdu do obce a zamezí nebezpečnému předjíždění,“ uvedl Haluza.

Opraveny byly také autobusové zastávky, které nyní nezasahují do jízdního pruhu. Autobusy díky tomu už nezdržují dopravu. Opraven byl i most přes potok Vřesůvka a kanalizace. „Kanalizace už byla v havarijním stavu. Její část pocházela z konce 19. století,“ řekl starosta.

Z Regionálního operačního programu Střední Morava bylo na opravu vyčleněno 31 milionů korun, devět milionů daly Výšovice a zbytek kraj. „Komunikaci dlouho kritizovali občané a řidiči. Silnice byla děravá a vedla pod ní špatná kanalizace. Takže ucelená investice tohoto typu, byť za 56 milionů korun, je vidět,“ uvedl hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

Letos hejtmanství do oprav silnic druhé a třetí třídy v Olomouckém kraji investuje rekordních 1,17 miliardy korun. Většinu nákladů na opravu krajských silnic pokryjí evropské dotace a část nákladů bude zaplacena díky příspěvku z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, který činí 280 milionů. „Opravy silnic v kraji jsou pro nás prioritou. Letos chceme rekonstruovat 58 úseků,“ dodal Rozbořil.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno