[quote]Německá společnost Heliatek odvážně tvrdí, že překonává sama sebe. Dosáhla totiž nového světového rekordu v oblasti přímé přeměny slunečního světla na elektrickou energii pomocí organických fotovoltaických článků. V roce 2012 dosáhla společnost účinnosti 10,7 % a oznámila, že se v blízké budoucnosti bude pokoušet dosáhnout na 15 %. Heliatek má k dosažení dalšího rekordu velmi blízko, účinnost v únoru dosahovala již 13,2 %.[/quote]

Tým pro výzkum a vývoj společnosti Heliatek tohoto rekordu dosáhl s použitím kombinovaných solárních článků a měření bylo nezávisle potvrzeno institutem Fraunhofer. Tradiční křemíkové články sice dosahují vyšší úrovně konverze, ale organické články jsou oproti nim z hlediska nákladů na výrobu méně nákladné a také jsou flexibilnější.

Jsou to právě výborné vlastnosti organických polovodičů, zejména jejich chování za špatných světelných podmínek a vysokých teplot, díky kterým jsou tyto nové solární články ekvivalentem klasických solárních článků, které mají za normálních podmínek účinnost zhruba 16 – 17 %.

„Tento úspěch stojí na našem chemickém výzkumu nových organických materiálů s vyšší mírou absorpce,“ říká Dr. Martin Pfeiffer z Heliateku.

Nové organické články se skládají ze tří různých absorpčních složek, z nichž každá je určena speciálně pro konverzi zeleného, červeného nebo ve spektru již téměř infračerveného světla určité vlnové délky na elektřinu.

Tuto novou technologii hodlá společnost využít ve své řadě flexibilních a ultralehkých solárních článků HeliaFilm.