[quote]Nositelná elektronika není v současnosti tak nositelná a odolná, jak by měla být. Na řešení tohoto problému pracuje již celá řada společností. Panasonic nedávno představil jedno z nich. Celek tvoří měkká pružná polymerová fólie z pryskyřice v kombinaci s transparentními elektrodami a vodivou pastou.[/quote]

Termosetová pryskyřice je vysoce pružný materiál roztažitelný až do 2,5 násobku původní délky. Materiál je navíc odolný vůči žáru a ani vlivem vysokých teplot se neroztaví.

Vysoká odolnost materiálu je dána též jeho trojrozměrnou síťovitou strukturou. Veškerá mechanická zátěž je rozložena rovnoměrně na velkou plochu. Běžná guma po opakovaných použitích podléhá zkáze.

Na pryskyřici jsou přilepené transparentní elektrody, tvořené vrstvou uhlíkových nanotrubiček. Tento materiál se při opakovaném použití a roztahování neponičí a přizpůsobuje se daným podmínkám.

Elektrody jsou propojené do obvodů z vodivé pasty. Ta je složena ze stejné pryskyřice jako samotný základ, ale s příměsí stříbra. Obvody vykazují stejnou odolnost při opakovaném používání a roztahování.

„Tento materiál lze využít u celé řady zařízení, nejen u nositelné elektroniky. Jedná se například o senzory, displeje nebo roboty,“ prohlašuje společnost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno