Zdroj: ALE

[quote]Ke zkouškám pro získání osvědčení strojvůdce přišlo loni v Česku 1013 lidí. Poprvé počet žádostí překročil tisíc, meziročně to představuje nárůst o 240 žádostí. Na dnešním setkání s novináři to řekl ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář. I přes rostoucí zájem o tuto profesi je počet strojvedoucích na české železnici stále nedostatečný. Ve zkouškách o získání oprávnění pro řízení lokomotiv uspěje zhruba polovina uchazečů. Loni to bylo 526 lidí.[/quote]

Celkem je v Česku zhruba 9 500 lidí, a dalších 7400, kteří mohou řídit vlaky na vlečkách kteří mohou řídit vlaky na regionálních a celostátních drahách. Jen státním společnostem, Českým drahám a ČD Cargu, přitom chybí zhruba 200 strojvůdců, uvedl Kolář. Zájem o tuto profesi mají v posledních letech i ženy, přestože ještě nedávno šlo o téměř výhradně mužské povolání.

Nyní má osvědčení 30 žen. Loni drážní úřad vydal osvědčení sedmi ženám, rok předtím osmi. Ve zkouškách jsou procentuálně úspěšnější než muži. Podle Koláře je to dáno mimo jiné tím, že ženy chodí ke zkouškám pouze tehdy, když mají o povolání strojvůdce skutečně zájem. Naopak mnoho mužských uchazečů to jde jen zkusit.

Zkouška je totiž zdarma a není ani stanoven počet pokusů, které může maximálně uchazeč absolvovat. Zavedení tisícikorunového poplatku by počet nedostatečně připravených uchazečů zredukoval, dodal Kolář.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno