[quote]Z plastových potravinových obalů každoročně vzniká přes 280 mil. tun odpadu, který znečišťuje oceány a hromadí se na skládkách. Rakouská designérská agentura Livin se spojila s nizozemskou Univerzitou Utrecht a v rámci projektu iniciovaného nizozemským grantem Bio Art and Design Award navrhla geniální řešení: změní obaly v potraviny.[/quote]

Do procesu jsou zapojeny houby klanolístka obecná a hlíva ústřičná. Hlíva se běžně konzumuje po celém světě, klanolístka je oblíbená v Číně, Indii, Mexiku a Nigérii. Tyto houby dokáží přeměnit toxické a houževnaté odpadové materiály v biomasu. Jako substrát badatelé použili agar z mořských řas smíchaný s glukózou. Vytvarovali ho do malých misek, do nichž umístili plast (v tomto případě PE) a podhoubí, které je nejrozsáhlejší částí celé houby. Po několika dnech pod poklopem začalo podhoubí obsazovat vnější stěny agaru. O něco později začalo spotřebovávat i plast. A nakonec byl pokryt celý agar a plast spotřebován. Jednotku bylo možno sklidit a sníst.

houby

Kolonizace agaru trvá asi deset dní, rozklad plastu zabere měsíce. I to je však méně než stovky let, co se plastový sáček rozkládá v přírodě. Až bude proces plně prozkoumán a optimalizován, měl by rozklad postupovat mnohem rychleji. Prototyp pěstírny lze využít v malých komunitách nebo farmách. Badatelé věří, že houby by mohly být pěstovány ve velkých bioreaktorech zásobovaných třídicími linkami. A doufají, že v budoucnu bude plast nahrazován biologicky odbouratelnými materiály, které proces dále urychlí. I když bezpečnost potravin produkovaných houbami je zatím předmětem výzkumu, zjistilo se, že s výjimkou případných příměsí kovu stráví plast bez akumulace jiných sloučenin.

Zdroj: Packaging

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno