[quote]Euromonitor International podle svého posledního průzkumu spočítal, že celosvětově prodej z 1,9 bilionu kusů v roce 2014 poroste o 3 % ročně.[/quote]

Svoji již tak silnou pozici ještě upevňují plastové obaly. Tři nejvíce poptávané typy – měkké obaly, tenkostěnné obaly a HDPE lahve – mají letos našlápnuto k součtu 1,2 bilionu kusů a Euromonitor předpovídá přírůstek o dalších 193 mld. kusů do roku 2019, což představuje 60% příspěvek k nárůstu poptávky v oboru v letech 2014–2019.

Univerzálnost měkkých obalů je předurčuje pro širší využití, nejvíce to lze očekávat u cukrovinek, pečiva a pochutin, kde výrobci reagují na potřeby spotřebitelů inovací formátů pro konzumaci za chůze a větším balením s výhodnými poměrem hodnota/cena. V roce 2014 přibylo obalů se zipy a uzavíraných tlakem, tuto užitečnou funkci nabízejí výrobci od snídaňových cereálií přes chlazené maso a sýry po sladké a pikantní pochutiny. Jasně nejrychleji se šířícím druhem plastového obalu v potravinářském průmyslu, i když není nejpoužívanější, je stojací sáček. Euromonitor mu v daném období předpovídá přírůstky o 6 % ročně. Skóruje ve všech oblastech. Používá se na hotová jídla do mikrovlnné trouby, rýži a těstoviny, sušenky, cukrovinky, sladké a pikantní pochutiny i zmrzlinu, jogurty a dětskou výživu. Dále pokračuje i trend miniaturizace v cukrovinkách.

Pro tenkostěnné nádoby a HDPE lahve zůstávají primárním odběratelem mlékárny. Tenkostěnné obaly byly v roce 2014 druhým nejprodávanějším typem potravinářských obalů, do roku 2019 vzroste poptávka asi o 30 mld. kusů. U mléčných výrobků, kde se spotřebují přes dvě třetiny tenkostěnných plastových obalů, vykazují obzvlášť rychlou expanzi země Asie a Latinské Ameriky, kde stoupá zájem o jogurty balené po jedné porci. Na nasyceném západoevropském a severoamerickém trhu panuje silná konkurence značek, které na to reagují inovací výrobků a jejich balení. Čína a Indie přispějí v roce 2015 k růstu zájmu o potravinové obaly 58 %. Asie-Oceánie v roce 2014 zaznamenala 5% růst, což je 320 mld. dalších obalů. Čína a Indie jsou tahouny globálního potravinářského průmyslu díky rostoucí úrovni urbanizace a disponibilních příjmů spolu s odklonem od nebaleného zboží k balenému.

zpr-F

Oproti západním ekonomikám se v Číně a Indii kupují potraviny (např. mléčné výrobky, sladkosti a pečivo) častěji v menším balení, protože široká spotřebitelská základna je charakterizována nízkými příjmy.

Zdroj: Packaging

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno