[quote]Jednou větou: Skvělá premiéra obalů na logistické konferenci SpeedCHAIN a skvělá spolupráce s realizačním týmem Reliantu pod taktovkou Lucie Padevětové.[/quote]

 Sekce D – Obaly a obalové technologie

 Letos v rámci jubilejního, 10. ročníku měla svoji premiéru i sekce D – Obaly a obalové technologie. Jedná se o blok přednášek zaměřený na novinky a inovativní řešení balení s ohledem na pohyb zboží v logistickém řetězci. Sekci D moderoval David Marouš, expert pro přepravní balení, Cordstarp. Demonstrativně se pohyboval také na „segway no handle“, aby ukázal trendy naší doby: elektropohon a rychlost.

 Bezpečná antikorozní ochrana

Jakub Hájek, MetPro Group, zaměřl pozornost posluchačů na novinky v antikorozní ochraně exportních balení založené na vypařovacích inhibitorech koroze.

V oblasti VCI se v poslední době etablovaly dvě základní skupiny inhibitorů proti korozi, založené na bázi aminů nebo dusitanů. I přesto, že jejich obsahy jsou dodržovány v rámci platné legislativy, dochází k častým dotazům s ohledem na zdraví a bezpečnost při výrobě i následném používání takových VCI. Vzhledem k tomu, že další snižování koncentrací už dramaticky snižuje efektivnost, je budoucnost tradičních VCI materiálů diskutabilní. Společně s tím prochází vývojem také samotné obalové materiály a jejich tloušťky a gramáže se snižují při zachování mechanických vlastností, nicméně to způsobuje další snižování absolutních hodnot VCI v obalovém materiálu. Výzkum se tedy musel od rozvoje a zlepšování stávajících metod přesunout k naprosto novým, udržitelnějším, ekologičtějším složkám. BioCor je důkazem toho, že lze tradiční materiály nahradit moderními, zdravotně nezávadnými a nejen udržet současnou kvalitu protikorozní ochrany, ale naopak ji i zlepšit. Společně s novými technologiemi je tak BioCor prvkem moderního VCI balení další generace. Prvkem, který revolučně  otevírá cestu k smysluplnému uplatnění biodegradovatelných fólií v tomto sektoru.

 Smurfit Kappa chytré aplikace v Supply Chain

Jan Kaprhál a Ondřej Holman, Smurfit Kappa, postavili svoji prezentaci na chytrých obalových řešeních snižující náklady. Zvýšení efektivity jakéhokoliv z procesu v dodavatelském řetězci znamená snížení nákladů jak pro dodavatele, tak pro zákazníka. Ukázali několik chytrých řešeni, která svými benefity pomáhají uživatelům zabezpečit produkt a zrychlit, zlevnit, zabezpečit nebo jakkoliv jinak vylepšit dodavatelský řetězec. Leckdy i velmi jednoduchým trikem, který nestojí téměř nic, lze vytrhnout trn z paty. A to i trn, který způsobuje velkou bolest a citelné ztráty bezpečné upevnění oktabinů na ložné ploše vozidla. A další finesy.

 Ochrana zboží před poškozením během přepravy

Jiří Prokop, BRANOPAC CZ, provedl posluchače spektrem ochranných a fixačních obalových materiálů zvyšujících ochranu zboží před poškozením během přepravy. Výběr vhodného ochranného balení záleží na mnoha faktorech, jakými jsou zejména povaha výrobku, kvalita ochrany, cen obalu, manipulace, čas balení, variabilita, stupeň automatizace, množství výrobků a mnohé další. Jak ukázal ve své prezentaci, fixačních systémů a používaných materiálů je opravdu pěkná řádka.

Trendy, inovace v přepravním balení

Renata Dobešová, EKOBAL se v rámci společné prezentace zaměřila na kvalitní, přitom ekonomicky únosné zabalení paletové jednotky do průtažné fólie. Na trh přicházejí nové průtažné vícevrstvé fólie, které lze charakterizovat snižováním tloušťky za současné ho zvyšování požadovaných vlastností, aplikace za nízkých teplot a zvýšení odolnosti proti přetržení během procesu balení. Příkladem je fólie americká STRATOS charakterizovaná dvěma přednostmi: zvýšená přilnavost lepicí vrstvy a extrémně vysoká transparentnost – eliminace protržení a tím potlačení přerušování balicího procesu a bezproblémové načtení kódů aplikovaných etiket.

Vlado Volek, OBALOVÝ INSTITUT SYBA, informoval o čerstvě získaném členství obalové asociace SYBA v Evropská federaci výrobců palet a obalů ze dřeva – Fédération Européenne des Fabricants de Palety et Emballages en Bois (FEFPEB); která byla založena již rok pro druhé světové válce, v roce 1946 a pokrývá tři oblasti:

– palety;

– lehké dřevěné obaly;

– průmyslové obaly.

Již delší dobu probíhající jednání o členství Syby bylo završeno minulý týden během 66. výročního kongresu FEFPEB v irském Corku. O členství Syba požádala po konzultacích s HPE (Německý svaz výrobců exportních obalů) a na doporučení HPE v rámci stanovení standardů na průmyslové a exportní obaly. Vlado Volek poukázal na paradox: na jedné straně máme přeregulováno v obalové environmentální oblasti, na straně druhé chybějí standardy pro průmyslové a exportní balení. Právě vstup do FEFPEB umožní Sybě aktivní účast na tvorbě potřebných standardů a klasifikaci firem nabízejících vysokou kvalitu průmyslových a exportních obalů a balicích služeb. Kvalifikovaní pracovníci s odpovídajícími dovednostmi je citlivým problémem, který firmy řeší i vybudováním vlastních vzdělávacích programů, například společnost STEINBAUER LECHNER. Balení kola do leteckého přepravního obalu KOLOBOX (držitele ocenění OBAL ROKU 2015) se úspěšně zhostilo několik cyklistických nadšenců z řad posluchačů.

OBAL ROKU – DESIGN TOUCH 2015

 Obrovský záběr obalů, od farmacie přes potraviny, nápoje, elektroniku, oděvy, bílé zboží, nábytek, obuv, automotive, komponenty pro průmysl, obráběcí a tvářecí stroje až po jaderné reaktory odráží také skladbu exponátů přihlášovaných do soutěže o nejlepší obaly. Samozřejmě nejen do soutěže OBAL ROKU nebo DESIGN TOUCH, soutěže o nejlepší obalový design, ale i do obalových soutěží všude po světě, globální obalovou soutěž WorldStar Packaging Awards (WS) nevyjímaje.

 Obaly potřebujeme

Soutěž o nejlepší obalová řešení, OBAL ROKU je určená pro české i zahraniční firmy, které se podílejí na realizaci zajímavého, inovativního obalového řešení. Cílem soutěže je přinést vedle rozšířeného, nepříliš pozitivního pohledu na obaly i pohled navýsost pozitivní a to jako nutnou součást naší civilizační úrovně. I díky kvalitnímu systémům balení, které máme vytvořeny v našem evropském prostředí, netrpí obyvatelstvo tohoto regionu nedostatkem potravin, což z pohledu globálního není samozřejmostí a to bychom měli mít na paměti.

 

Veřejné ocenění designérů a konstruktérů

Organizátor soutěže OBALOVÝ INSTITUT SYBA vnímá tento soutěžní projekt jako vhodnou cestu k vyzdvihnutí a propagování nejlepších myšlenek, inovací a technologií v oblasti balení, které se na českém i zahraničních trzích objevují. Současně je dána možnost veřejně ocenit práci obalových konstruktérů a designérů při slavnostním předání ocenění, což si letos řada konstruktérů a designérů měla možnost vychutnat v starobylých prostorách Břevnovského kláštera.

Otevřená soutěž

Soutěž je otevřená nejen pro české, ale i zahraniční firmy, což skýtá příležitost hlavně pro naše slovenské sousedy, kteří tak mají možnost prezentovat své tvůrčí schopnosti. Čehož v hojné míře také využívají. Ale nejen pro ně, jak poslední ročníky dokládají. Letos byly přihlášeny obaly, jež jsou vyvinuty či vyráběny na Slovensku, v Německu, v Rakousku, v Nizozemí a dokonce i v USA.

Tajemný Nazgul

Moderace se již tradičně a mistrovsky ujal Jan Pokorný, přičemž Kateřině Kolářové, jež nese v Sybě organizaci soutěže na svých bedrech, logistiku trofejí a certifikátů pomáhal letos řešit tajemný Nazgul (znalcům Pána prstenů osoba dobře známá).

Úvod patří hlavě poroty

Jana Lukešová, předsedkyně poroty ve svém úvodním projevu, kromě jiného ocenila letošní proces

hodnocení exponátů přihlášených do soutěže OBAL ROKU 2015, který proběhl v prostorách VOŠ obalové techniky a SŠ Štětí. Rekonstruované prostory školy v Pivovarské ulici poskytly dostatek prostoru jak pro hodnocení poroty, tak zejména umožnily zlepšený přístup porotců k průmyslovým, exportním a přepravním obalům.

Obaly porotci posuzovali z pohledu inovace, legislativy, ochrany produktů, ekologie a požadavků uživatelů obalů, tak také marketingu a logistiky. Po celodenním hodnocení (16.6.2015) bylo z 66 nominovaných vybráno odbornou porotou 27 vítězů napříč šesti kategoriemi.

Ocenění OBAL ROKU 2015 a tudíž licenci k marketingovému využití loga soutěže získaly exponáty:

 

Kategorie Exponát Přihlašovatel
     
automotive Skupinový obal pro balení řídících tyčí C-EPS Servisbal OBALY s.r.o.
Transportní balení na nápravy pro VZV THIMM Packaging Systems
Univerzální obal na světlomet Suzuki Smurfit Kappa Czech s.r.o.
ostatní BITOBOX EQ BITO skladovací technika CZ s. r. o.
Display your life DS Smith Packaging Czech Republic s.r.o.
Easy-Box VELIMPEX s.r.o. Dřevovýroba
HD Case STEINBAUER LECHNER s.r.o.
Kolobox – Box na jízdní kolo určený pro bezpečnou leteckou přepravu THIMM Obaly, k. s.
Plastovka JCTC JOKEY PRAHA CZ spol. s r.o.
PowerFlex Stratos Quality EKOBAL, spol. s r.o.
VCI LDPE fólie BioCor MetPro Verpackungs-Service GmbH
potraviny Greenest – krabička na 10 vajec Huhtamaki Česká republika, a.s.
CHRISTMAS CHEESE SELECTION – Kozí vršok GRAFOBAL, akciová spoločnosť
Jogurt ve skle O-I Sales and Distribution, s.r.o.
Med květový pastový 130g Včelpo, spol. s r.o.
MOKATE – Coffee Selected AMERIKA – 500 g OTK GROUP, a.s.
Vitana Grunt polévky Fiala & Šebek Visual Communications a.s.
Walmark – skládačka pro výživové doplňky TOP TISK Obaly s.r.o.
nápoje 4-Pack Carling Cherry Cider THIMM Obaly, k. s.
Darčekový obal na víno GRAFOBAL, akciová spoločnosť
Fľaša na minerálnu vodu Rajec 0,75 l Vetropack Nemšová s.r.o.
Fľaša na minerálnu vodu Sulínka 0,33 l Vetropack Nemšová s.r.o.
Korunní – TONIC – 0,75l OTK GROUP, a.s.
Pragovar-Multipack lahve 6×0,5L Mondi Bupak s.r.o.
Vinařství Starý vrch ETIFLEX, s. r. o
kosmetika Lybar PROMISS OBRA, s.r.o.
elektronika a spotřebiče Gatema – skupinové balení na elektroniku TOP TISK Obaly s.r.o.

 

Akt předávání trofejí a certifikátů

Zástupci partnerů a mediálních partnerů pod taktovkou Jana Pokorného a za asistence Nazgula postupně předali trofeje a certifikáty vítězům soutěže OBAL ROKU 2015. Skleněné trofeje z díly Vopat Libor – umělecké sklenářství byly letos laděny do zelena.

Cena spotřebitele

Nadále běží osvědčená spolupráce s průzkumnou agenturou NMS Marketing Research, která nechává pomocí průzkumu spotřebitelů potvrdit z exponátů oceněných odbornou porotou nejlepší obal z úhlu spotřebitelů. S výsledky letošního průzkumu přítomné seznámil Ondřej Veis, Cleint Servis Director, který ocenění v podobě skleněného valounu, dílo Luby Bakičové, předal za exponát Jogurt ve skle Miroslavu Fridrichovskému, O-I Sales and Distribution, autoru konstrukce sklenice.

DESIGN TOUCH 2015

Závěrečná část odpoledního předávacího ceremoniálu vyla věnována vítězům soutěže o nejlepší obalový design – DESINT TOUCH 2015.

Obal je bezprostředním komunikačním nástrojem, který na spotřebitele může zapůsobit a ovlivnit jeho výběr. Zhruba 70 % všech finálních rozhodnutí o koupi konkrétního produktu se uskuteční až v místě prodeje. V současné době, kdy je zákazník vystaven široké nabídce zboží, mají jednotlivé produkty jen velmi krátký časový okamžik, aby získaly pozornost spotřebitele a přesvědčily ho o nákupu. Právě zde sehraje zejména grafický design obalu svou významnou úlohu. Tyto důvody vedly k založení speciální soutěže o nejlepší obalový design roku – DESIGN TOUCH, ve které komise složená převážně z odborníků z oblasti marketingu hodnotí nejen grafický design obalu, ale i další marketingové aspekty.

Letos bez zlata

Ve čtvrtek 18. 6. 2015 se sešla odborná porota DESIGN TOUCH 2015. Součástí hodnocení je posouzení grafiky, tvarů, barev, souznění se značkou, forma sdělení informací, identifikace produktu, vyváženost informačních a propagačních aspektů.

V závěru hodnocení byla z 29 nominovaných udělena 1 stříbrná cena a 2 ceny bronzové.  Porota se rozhodla letos zlatou cenu neudělit. Skleněné trofeje jsou díla Luby Bakičové.

Ocenění DESIGN TOUCH 2015 a tudíž licenci k marketingovému využití loga soutěže získaly exponáty:

SILVER DESIGN TOUCH 2015:

 

Exponát: Lifefood – skupinové balení a návleky na čokoládu

Přihlašovatel: TOP TISK Obaly s.r.o

BRONZE DESIGN TOUCH 2015:

Exponát: Lybar PROMISS

Přihlašovatel: OBRA, s.r.o.

 

Exponát: Krabičky na gelové laky na nehty SensatioNail

Přihlašovatel: STI Česko s.r.o.

 

CENA PŘEDSEDKYNĚ POROTY

Best of the best

Role porotců není jednoduchá, kvalita podpůrné dokumentace bývá velmi kolísavá a popisy přihlášených exponátů bývají velmi rozdílné úrovně. To spolu se zmíněným širokým záběrem vedlo již před pár lety ve WS k zavedení speciálního ocenění vyjadřujícího absolutní špičku: WS President’s Award.

 Cena předsedkyně poroty

OBALOVÝ INSTITUT SYBA, organizátor soutěže OBAL ROKU má svého zástupce v jury WS, bedlivě sleduje vývoj jak v dění v globální tak i ve významných regionálních obalových soutěžích a parametry a podmínky soutěže OBAL ROKU koriguje v souladu s trendy. Záhy po ustavení ocenění WS President’s Award analogicky byla zavedena i CENA PŘEDSEDKYNĚ POROTY (CPP).

 Zlatá, stříbrná, bronzová

V novodobé historii soutěže OBAL ROKU po Prof. Čurdovi, který porotu kočíroval plný tucet let je Jana Lukešová druhým předsedou poroty a tak ji náleží privilegium udělit z nominovaných exponátů zlatou, stříbrnou a bronzovou cenu.

 Jana Lukešová

Jana Lukešová si své ekonomické vzdělání VŠE – fakulty výrobní rozšířila dvouletým postgraduálním studiem na VŠCHT, na fakultě potravinářské a biochemické technologie – obor Obalová technika. Značnou část své profesní kariéry věnovala technické normalizaci. Řadu let působila na postu předsedkyně Technicko-normalizační komise TNK-78 Obaly. Letos je již 9. rokem hlavou odborné poroty OBAL ROKU.

 Nominace na CENU PŘEDSEDKYNĚ POROTY

Prvních šest exponátů dle bodového ohodnocení porotci v soutěži OBAL ROKU 2015 bylo nominováno na CENU PŘEDSEDKYNĚ POROTY:

Exponát:          VCI LDPE fólie BioCor

Přihlašovatel:    MetPro Verpackungs-Service GmbH

Polyetylénová fólie s vypařovacím inhibitorem koroze, která nejen, že není pro zdraví nebezpečná (jak je v této oblasti standardem), ale navíc jediným produktem, který dokáže chránit kovové součásti přicházející do styku s potravinami. Porota ocenila nejen revoluční vlastnosti materiálu, ale i precizní doložení atesty pro kontakt s potravinami a zejména hodnocení protikorozních vlastností předními automobilkami.

 

Exponát:          Kolobox – Box na jízdní kolo určený pro bezpečnou leteckou přepravu

Přihlašovatel:    THIMM Obaly, k.s.

Řešení nabízející fandům cyklistiky snadné zabalení svých kol i pro letecky dostupné destinace. Nasazení pružné fólie pro fixaci kola a vtipné použití obalu na tento obal jako obalu předního kola jsou přednostmi tohoto inovativního obalu.

 

Exponát:          Easy-Box

Přihlašovatel:    VELIMPEX s.r.o. Dřevovýroba

U tohoto patentovaného řešení (rakouský patent č. AT 009 508 U1) vratného přepravního a exportního obalu pojatého jako skládačka konstruktéra Manfreda Gebesmaira porota kvitovala zejména snadnost rozbalení bez nutnosti vytahování hřebíků či vrutů a tudíž bez poškození  bedny.

 

Exponát:          CHRISTMAS CHEESE SELECTION – Kozí vršok

Přihlašovatel:    GRAFOBAL, akciová spoločnosť

Porota ocenila shodu účelu a provedení dárkového obalu na tři druhy přírodně zrajícího sýra: trojúhelníkový koncept vnějšího obalu je v souladu s tvarem produktu a vnitřního dělení trojúhelníkovými vložkami. Soft touch sametový vnější lak s minimalistickou grafikou podtrhují účel – dárkový obal.

 

Exponát:          MOKATE – Coffee Selected AMERIKA – 500 g

Přihlašovatel:    OTK GROUP, a.s.

U laminované fólie pro sáček na zrnkovou kávu porota ocenila vedle perfektní kvality tisku a bariérových vlastností dané kombinací jednotlivých vrstev (BOPP, metPET, PE) také zachycení nástupu trendu bílé barvy v obalech. Kolekce verzí AMERIKA, ASIE a AFRIKA má silný promoční potenciál.

 

Exponát:          Med květový pastový 130 g

Přihlašovatel:    Včelpo, spol. s r.o.

Porota ocenila použití principu stojacích sáčků (doypack, stand-up pouch) pro novou oblast, balení včelího medu. Toto řešení zvyšuje pohodlí spotřebitele při aplikaci této zdravé, ale poněkud vazké pastovité potraviny.

V.I.P. LOGISTIC RENDEZVOUS 2015 – vyhlášení The-best-ofthe-best

Vyhlášení držitelů zlaté, stříbrné a bronzové CPP se uskutečnilo během V.I.P. LOGISTIC RENDEZVOUS 2015, tradičního společenského galavečera. Galavečerem provázel Petr Vondráček s kapelou Lokomotiva za zády. Skleněné trofeje navozující dojem andělů jsou z díly Vopat Libor – umělecké sklenářství.

 

 BRONZOVÁ CENA PŘEDSEDKYNĚ POROTY

Svůj mikrofon na akt předání CPP půjčil Vlado Volkovi, OBALOVÝ INSTITUT SYBA, který na pódium pozval Miroslava Rumlera, RELIANT GROUP, organizátor konference SpeedCHAIN, aby předal BRONZOVOU CENU PŘEDSEDKYNĚ POROTY panu Vítu Opekarovi, řediteli společnosti VELIMPEX za exponát EASY Box.

 

STŘÍBRNÁ CENA PŘEDSEDKYNĚ POROTY

Následně byl na pódium pozván Petr Šikýř, ředitel klientského oddělení ASO EKO-KOM, generální partner soutěže OBAL ROKU, aby předal STŘÍBRNOU CENU PŘEDSEDKYNĚ POROTY. Ocenění si převzali: Martin Hejl, ředitel společnosti THIMM Packaging, Lukáš Poříz, Key Account Manager THIMM Packaging a Radek Fiala za exponát Kolobox – Box na jízdní kolo určený pro bezpečnou leteckou přepravu.

 

ZLATÁ CENA PŘEDSEDKYNĚ POROTY

Vyvrcholením předávacího aktu je vyhlášení opravdu toho nejlepšího, k čemuž Vlado Volek pozval osobu nejpovolanější, Janu Lukešovou, předsedkyni poroty soutěže OBAL ROKU. ZLATOU CENU PŘEDSEDKYNĚ POROTY z rukou Jany Lukešové převzal Jakub Hájek, Regional Business Manager, MetPro Verpackungs-Service GmbH, za revoluční novinku v obalových materiálech: VCI LDPE fólie BioCor.

Dveře do WorldStar Packaging Award

Vítězům obou soutěží lze gratulovat k výhře, je potěšitelné, že byla jejich práce oceněna právě v soutěžích OBAL ROKU nebo DESIGN TOUCH a umožnila jim posunout se na globální platformu světové soutěže WorldStar Packaging Award, na kterou se je možné nominovat vítězstvím v soutěži OBAL ROKU nebo DESIGN TOUCH. Tuto příležitost řada z nich využila. Oficiální výsledky budou organizátorem (World Packaging Organisation) zveřejněny 10. prosince 2015.

 Statistika

Letos se do soutěže OBAL ROKU přihlásilo 66 exponátů, ocenění získalo 27, v soutěži DESIGN TOUCH bylo přihlášeno 29 exponátů, oceněny byli tři. O přísnosti poroty vypovídá i to, že letos cena GOLD DESIGN TOUC udělena nebyla. Celkem se tedy do obou soutěží přihlásilo 95 exponátů, což je druhým nejvyšším počtem v novodobé historii soutěží (po sametové revoluci). Kořeny soutěže OBAL ROKU sahají až do 70. let století minulého.

Zdroj: Syba

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno