[quote]Obcím by se mohla vrátit možnost stavět vodovody, kanalizace a další podobnou infrastrukturu podélně pod krajskými silnicemi. Vláda návrh poslanců opozičního klubu TOP 09 a Starostů na středečním zasedání patrně podpoří, uvádí předběžné stanovisko pro ministry. Nynější úprava podle autorů novely zákona o pozemních komunikacích přináší obcím potíže, když umožňuje pokládat technickou infrastrukturu jen do místních silnic.[/quote]

Souhlas s poslaneckou úpravou dala podle předkládací zprávy všechna oslovená ministerstva včetně dopravy a místního rozvoje. Vnitro jen upozornilo na „nepříliš zdařilou legislativní podobu návrhu“.

Zákaz vést vodovody, kanalizace nebo kabely veřejného osvětlení pod silnicemi prvních až třetích tříd přinesla loňská novela zákona. Do krajských komunikací, které procházejí obcemi, není možné položit technickou infrastrukturu. Obce na ni mají dotace, ale nemohou ji postavit, upozornila před časem poslankyně za TOP 09 Věra Kovářová (STAN).

Opoziční předloha by zasáhla i do struktury silničních úřadů. Podle předchozí novely musejí být tyto úřady i v malých obcích. Musely podle předkladatelů novely uzavírat veřejnoprávní smlouvy, aby za ně někdo tuto agendu vykonal, což je stojí peníze. Nynější úprava by vrátila dřívější stav, kdy byly silniční úřady jen v obcích s rozšířenou působností.

O novele rozhodnou zákonodárci. Autoři navrhují Sněmovně, aby ji schválila zrychleně už v prvním čtení.

Zdroj: ČTK