[quote]Obce by mohly mít znovu možnost stavět vodovody, kanalizace a další podobnou infrastrukturu podélně pod krajskými silnici. Vyplývá to z novely zákona o pozemních komunikacích, kterou předložila skupina opozičních poslanců z klubu TOP 09 a Starostové. Nynější úprava podle nich přináší obcím potíže, když umožňuje pokládat technickou infrastrukturu jen do místních komunikací.[/quote]

Zákaz vést vodovody, kanalizace nebo kabely veřejného osvětlení pod silnicemi prvních až třetích tříd přinesla loňská novela zákona. „Do krajských komunikací, které procházejí obcemi, není možné položit technickou infrastrukturu. Obce mají dotace, ale nemohou ji položit,“ řekla poslankyně Věra Kovářová.

Opoziční předloha by zasáhla i do struktury silničních úřadů. Podle předchozí novely musejí být tyto úřady i v malých obcích. „Musely uzavírat veřejnoprávní smlouvy, aby za ně někdo tuto agendu vykonal, což je stojí další peníze,“ uvedla Kovářová. Nynější úprava by vrátila dřívější stav, kdy byly silniční úřady jen v obcích s rozšířenou působností.

Novelu nejprve posoudí vláda, rozhodnou o ní zákonodárci. Autoři navrhují Sněmovně, aby ji schválila zrychleně už v prvním čtení.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno