S neustále měnícími se trendy v módním průmyslu je těžké odhadnout podobu trhu. Předvídat poptávku po nezpracovaných materiálech a spočítat potřebnou velikost zásob je tedy velmi náročné.
Zara si zachovává svůj post lídra v oděvním průmyslu. Odpověď na otázku proč Zara tolik profituje, je možné nalézt v jejích jedinečných strategiích dodavatelského řetězce. K tomu, aby Zara zvýšila svůj čistý zisk a zůstala značkou, která je jednak trendy a jednak finančně dosažitelná, drží se následujících principů.
Rychlá reakce na poptávku – Zara podle prodeje v obchodech a v souladu se současnými trendy každý měsíc vytvoří až 1000 designů. Sleduje, za co jejich zákazníci v obchodech utrácejí, aby pak vyhodnotila a pochopila, které typy designů se prodávají a podle toho dále tvořila.
Výroba malé várky – Zara má velký obrat a vyrobí malé množství od každého produktu. To jim umožňuje rychle zjistit, které designy jsou úspěšné a také se výrazně snižuje riziko, že vyrobí velké množství něčeho, co zákazníci nechtějí.
Centrální distribuční centrum – Zara má velmi silné IT systémy podporujících distribuci produktů. Všechno oblečení je posláno zpět do centrály do Španělska. Odtud je oblečení distribuováno do dalších zemí a obchodů podle individuálních požadavků a potřeb určitého místa.
7 pravidel módního dodavatelského řetězce (případová studie Zary)
Módní průmysl má jeden z nejprimitivnějších dodavatelských řetězců. Jeho postupy byly tak rozšířeny a adaptovány, až se staly těmi nejlepšími postupy, které používáme dnes. V tomto článku vám přinášíme náhled vývoje módního průmyslu, a sice jak jedna společnost dokáže posunout provoz o úroveň výše.
Zara, maloobchodník s módou ze Španělska, upoutala pozornost akademiků už v roce 2003, kdy byla Obchodní školou z Harvardu publikována první případová studie o jejích strategiích.
Identifikovali jsme 7 pravidel, které se od Zary můžeme naučit. Můžete si je přečíst níže.
7 pravidel módního dodavatelského řetězce
- Vyrábějte malé množství od jednotlivých kusů: A to z toho důvodu, že malé množství vytváří pocit exkluzivity. Zákazník se musí rychle rozhodnout, jinak hrozí, že další den bude produkt vyprodaný.
- Centralizujte vývoj designu a produktu: obyčejně se v oděvním (a některých jiných odvětvích) průmyslu propaguje nový produkt jak ve vlastních obchodech, tak přes maloobchodníky. Při spolupráci s maloobchodníky musí dodavatelé stále dokola posílat vzorky (přes maloobchodníky) kupujícím. Eliminace této zpětné komunikace radikálně zkracuje dobu, za jakou se zboží dostane na trh.
- Používejte buňkovou organizaci: každý vývojářský tým, který pracuje na novém produktu, má vlastní designery, prodavače, nákupčí a plánovače produkce, stejně jako při buněčné výrobě.
- Přísně kontrolujte plánování: v Zaře mohou manažeři objednávat zboží pouze 2krát týdně, zásilky jsou připravené a doručené během 24 hodin (v Evropě) a produkty jsou vystavené v obchodech ještě ten den, co dorazí.
- Dělejte výrobu interně: Zara se snaží vyvarovat získávání zdrojů v rozvojových zemích, oproti tomu se snaží investovat do vnitrofiremní výroby, jen to je možné. Dělají to tak, protože věří, že vnitřní produkce jim pomůže zvýšit celkovou flexibilitu.
- Automatizujte produkční a skladovací zařízení: Jelikož Zara věří v soutěž založenou na čase, automatizace je klíčem ke zvýšení rychlosti a přesnosti operací.
- Dodržujte všechna pravidla: zavedení pouze jednoho pravidla by nebylo efektivní. Je potřeba se držet všech těchto pravidel, aby celý dodavatelský řetězec fungoval jako dobře promazaný stroj.
Prohlédněte si ve videu, jak funguje obchodní řetězec Zara
Závěr
Dodavatelský řetězec Zary je velmi dobrým příkladem strategické podpory, protože jejich lidé, procesy a postupy vytvářejí strategii založenou na čase přímo dokonale.