[quote]Obchvat centra Staré Boleslavi se začne stavět nejdříve za rok. Město nyní připravuje návrhy, kudy by objízdná trasa měla vést. S první zvolenou variantou nesouhlasí památkáři, řekl místostarosta města Hynek Homolka (Naše dvojměstí). Ze Staré Boleslavi církev plánuje vytvořit duchovní centrum Čech, připravuje se obnova památek za stovky milionů korun.[/quote]

Město bude s církví na projektu s názvem Stará Boleslav-kolébka české státnosti spolupracovat, připravit by mělo zejména potřebnou infrastrukturu.

„Pracujeme na změně regulačního, potažmo územního plánu. Projednává se to zejména s památkáři, kteří zatím nejsou s námi navrženou trasou toho objezdu centra moc spokojeni. Zklidnění dopravy centra Staré Boleslavi je složitý oříšek,“ řekl Homolka.

Změna územního plánu je podle něj otázka minimálně jednoho roku, potom teprve mohou začít přípravné a stavební práce.

„Navrhovali jsme trasu pod parkánem, v dochozí blízkosti kostelů z té druhé strany. Památkáři nás vyzvali, ať to posuneme dál do těch polí, takže se zpracovává nějaká alternativa sjezdu mezi mosty a začátek toho obchvatu v oblasti mezimostí okolo čističky odpadních vod,“ uvedl Homolka.

Na obchvat by podle něj mělo navazovat záchytné parkoviště, aby lidé mohli poblíž centra Staré Boleslavi alespoň zaparkovat.

Církev v rámci projektu plánuje opravu obou staroboleslavských kostelů s přilehlými areály, přibýt má také restaurace, kulturní centrum nebo ubytovny. Většinu nákladů mají zaplatit evropské fondy. Obchvat by měl být podle Homolky financován ze Státního fondu dopravní infrastruktury, případně z rozpočtu Středočeského kraje.

Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Tradičně se tam 28. září u příležitosti svátku svatého Václava scházejí tisíce věřících.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno