Zdroj: Freeimages.com

[quote]Obyvatelé Děčína nad 70 let a někteří dárci krve mohou od včerejška cestovat městskou hromadnou dopravou v Děčíně zdarma. Dosud platili za třicetidenní kupon 110 korun. Obdobná pravidla mají i jiná města, jízdenky si nemusí kupovat senioři nad 70 let ani v Jirkově, Chomutově a Ústí nad Labem.[/quote]

Zrušení časových kuponů pro seniory a držitele zlaté Janského plakety za dárcovství krve schválili v září radní. Děčínský dopravní podnik je akciovou společností, jejímž jediným vlastníkem je město.

,,Úprava jízdného pro naše starší spoluobčany byla naším dlouhodobým cílem. Jsem ráda, že se to nyní povedlo,“ řekla primátorka Marie Blažková.

Senioři měli v Děčíně zdarma MHD do roku 2012, tehdy rozhodlo vedení města o jeho opětovném zavedení. V roce 2014 se pak snížila cena jízdného u lidí starších 75 let, ale jízdné museli platit dál. Od včerejšího dne mohou senioři jezdit úplně zdarma.

Proto, aby starší lidé a držitelé zlatého Jánského plakety za dárcovství krve mohli zdarma jezdit v městských autobusech, si však musejí zařídit takzvaný elektronický nulový kupon 365 dnů s klouzavou platností.

Senioři mají zvýhodněné jízdné ve většině MHD v Ústeckém kraji. Například v Ústí nad Labem stojí jednotlivá jízda pro lidi nad 62 let deset korun, standardní jízdné je 18 korun, od 70 let mají cestující v krajském městě jízdné zdarma. Od stejné věkové hranice je bezplatné jízdné také v Chomutově a Jirkově. V Mostě si místní senioři kupují roční kupon za 40 korun.

Zdroj: ČTK