Zdroj: pixabay.com

[quote]Obyvatelé Vědomic na Litoměřicku nechtějí, aby obchvat Roudnice vedl přes jejich obec. Zastupitele v referendu zavázali, aby prosazovali trasu mimo katastr Vědomic. K referendu přišlo 63,3 procenta lidí, řekla dnes ČTK místostarostka obce Iva Fořtová. Ústecký kraj trasu teprve řeší a investici ještě nezačal připravovat.[/quote]

Občané odpovídali na otázku, zda jsou proti vedení roudnického obchvatu přes Vědomice a jestli má vedení obce prosazovat přesun tohoto obchvatu mimo obec. Ze 703 oprávněných voličů jich přišlo 445. Ano odpovědělo 383 lidí, ne pak 52.

„Není to pro nás překvapení, takový výsledek jsme očekávali,“ uvedla Fořtová.

Tím, že o trase nemohou rozhodovat obyvatelé, zavázali lidé z Vědomic zastupitele.

Trasu silnice vymezují Zásady územního rozvoje Ústeckého kraje (ZÚR). Zatížená komunikace II/240 přechází přes most z jednoho labského břehu na druhý přímo doprostřed historického centra Roudnice nad Labem.

„V současnosti je vymezen koridor nové trasy této silnice, a to včetně přibližného umístění přemostění Labe. Právě probíhající aktualizace ZÚR obchvat a umístění přemostění prověřuje,“ řekla ČTK už dříve Markéta Flochová z kanceláře hejtmana.

Loni v referendu obyvatelé Vědomic jednoznačně odmítli těžbu štěrkopísku, které by musel ustoupit les. Ve Vědomicích bylo 687 oprávněných voličů. K hlasovacím urnám jich dorazilo 492, jeden hlas byl neplatný. Účast tak byla 71,62 procenta, drtivá většina se vyslovila proti těžbě štěrkopísku, pouze šest hlasů bylo pro.

Zdroj: ČTK