Zdroj: Freeimages.com

[quote]Od silnic první třídy v Pardubickém kraji začaly mizet první nelegální billboardy. V regionu jich stojí podle sčítání silničářů zhruba 150. Předcházely tomu dopisy rozesílané majitelům billboardů, řekl ČTK Roman Kyncl z odboru dopravy a silničního hospodářství krajského úřadu.[/quote]

,,Postupně zasíláme výzvy k odstranění nepovolených reklamních zařízení, je jich zatím asi do 20. Odstraněných reklamních zařízení je cirka šest kusů,“ uvedl Kyncl.

Kromě těchto velkých billboardů v takzvaném euroformátu o rozměrech 5,1 krát 2,4 metru u silnic ubylo i několik menších reklamních zařízení, která upozorňovala například na restaurace nebo místní podniky.

,,Někteří to už sundali. Máme ale problém s tím, že často odstranili plochu, ale konstrukce tam zůstala. To budeme muset dořešit,“ řekla ČTK Hana Hlaváčková z pardubické správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Podle novely zákona o pozemních komunikacích měly billboardy z bezpečnostních důvodů zmizet k 1. září z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy, pokud jsou blíž než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. V Česku by mělo jít o 3000 z 25.000 poutačů.

Podle Kyncla bude úřad rozesílat další výzvy. Pokud jich majitelé zařízení neuposlechnou, nechá kraj billboardy zakrýt a poté zlikvidovat, náklady pak bude od vlastníků vymáhat.

Zdroj: ČTK