[quote]Dnes jsme pro Vás přichystali zajímavý rozhovor s Pavlem Novotným, ředitelem společnosti Lotraco s.r.o., zabývající se vývojem softwarových řešení pro optimalizace logistických procesů.[/quote]

Pane Novotný, mohl byste na úvod charakterizovat činnost Vaši společnosti? Jak jste velká firma, čím se hlavně zabýváte?

Dobrý den a děkuji za pozvání do redakce.

Naše činnosti se soustředí primárně na vývoj aplikace Time Slot Control. Jedná se o systém rezervací časových oken pro rozličná logistická prostředí se středně až velmi exponovaným provozem. Naše společnost je relativně malá, nicméně čerpáme z toho spíše výhody. Dnes máme dva lidi ve vedení, dva lidi v obchodě a čtyři techniky ve vývojovém a supportním oddělení. Vzhledem k jednoduché organizační struktuře jsme schopni se rychle rozhodovat a flexibilně reagovat na přání zákazníků. Lotraco s.r.o. jsme založili teprve před pár lety, ale naše historie sahá dále do minulosti, první implementace proběhla téměř sedm let zpět. S přibývajícími implementacemi však již naše kapacity nestačí a tak letos již podruhé v historii firmy plánujeme růst o další konzultanty a vývojáře.

Zmínil jste hlavní produkt, aplikaci na rezervace časových oken, to je nějaký rezervační systém?

Ne úplně, základní myšlenka na rezervacích stojí, ale celý systém je zaměřený na řízení logistických provozů a organizace práce v nich. Například si vezměte centrální distribuční sklady velkoobchodních řetězců. Denně tam přijedou stovky aut, nakládat i vykládat tisíce palet. Takový sklad má desítky ramp, desítky skladníků, někdo to celé soukolí musí řídit, aby tomu nevládl stres a chaos, aby se zboží rozvezlo včas, jednotlivým příjemcům. V malých provozech to může dělat vedoucí skladu, logistik, ale v prostředích s vysokou obrátkou zboží už to možné není.

Vy tedy tvrdíte, že Váš software zastoupí lidskou práci?

Ano i ne. Aplikace Time Slot Control umí zastoupit práci team-leadera nebo mistra směny v tom smyslu, že práci si organizují vlastně sami dopravci a spedice, ale pouze v mantinelech, jak jim to dovolíte vy, respektive nastavení systému. Tedy každé auto, které jede do dané lokality na nakládku či vykládku musí mít rezervované časové okno, na tom celý systém stojí. To udělá dispečer dopravce, obsluha skladu/expedice mu okno buď schválí, případně přesune na jiný čas, a zbytek se už děje automaticky, vždy ale podle systému. Auto pak postupně najíždí a práce je rozložena v čase.

Takže dopravci se musí rezervovat předem, to jim asi musí vadit, nebo minimálně se to některým nelíbí.

Takto argumentuje každý, kdo nemá se systémem zkušenosti. Ve skutečnosti si dopravci na rezervace velmi brzy zvyknou a vyhovuje jim informace, že budou v konkrétní čas odbaveni za předem stanovený časový interval. Je to výhodné pro obě strany, a oproti naší konkurenci dopravce nic neplatí, rezervace jsou pro ně po registraci provozovatelem zcela zdarma. Odbavení rezervace je jednoduché workflow, které se skládá z několika dílčích kroků, od žádosti, přes nakládku, až po dodání zákazníkovi, včetně toku dat a informací všem zúčastněným stranám.

Co dalšího nasazení systému přináší? Máte proti konkurenci nějaké odlišnosti?

Je to hlavně úspora nákladů na administrativu, dopravce dostane zprávu o potvrzení rezervace, dispečer skladu dostane informaci o najetí vozu, skladník dostane informaci o zahájení manipulace, a další stavy, například doručení zásilky k zákazníkovi, což přivítá například obchodní oddělení. Notifikace jsou zcela automatické, jak pomocí emailu, tak i formou sms zpráv. Co se technologických odlišností týče, máme bohaté nástroje na statistiku odbavení vozidel, vyhodnocování spolehlivosti dopravců, vytížení lidí na směnách, plánování kapacit, atd, je toho více, čtenáři nechť zdarma vyzkouší naše demo, kde si mohou vše vyzkoušet v praxi.

Jaké jsou tedy hlavní přínosy?

V první řadě efektivní využívání zdrojů, tedy lidí, prostoru a techniky. Také odpadne hromadění čekání vozidel v areále společnosti, odpadne administrativa a významně se zlepší předávání informací, všechny zúčastněné strany vidí vždy aktuální data, navíc zcela odkudkoliv. V neposlední řadě provozovatel získává cenné informace a statistiky, které mu mohou dopomoci v dalším zlepšování intralogistiky.

Pro firmy jakého rozsahu a velikosti implementaci doporučujete?

Pro malé i velké (směje se, pozn. red.), záleží na počtu operací, nakládek a vykládek. Obecně tvrdíme, že řízení i deseti operací za den může mít význam, pokud si to situace žádá. Například v automotive odbavujeme někde jen 20 kamionů denně, ale eliminujeme tím riziko, že zastavíme linky v automobilkách. Někde naopak odbavujeme tisíce palet na stovce aut za den, ale nezáleží až tak, zda dojede na minutu přesně. Máme dnes již možnosti konfigurace pro každé prostředí, díky požadavkům našich zákazníků je většina funkcí a nastavení již obsažena v základu aplikace a okamžitě připravena k provozu, bez nutnosti jakýchkoliv nákladů na implementaci řešení na klíč.

A co když chce zákazník něco jinak? Umíte se přizpůsobit? Stojí to nějaké další peníze?

Jak říkám, aplikaci provozujeme v různých logistických provozech, od obalářů, přes automotive, až po těžký průmysl, musíme mít tedy vše již v základu. Specifické požadavky se vždy snažíme přetavit do funkčností, které jsou použitelné i pro další zákazníky, případně je možné je deaktivovat a tím skrýt pro ostatní. Naše velká výhoda je právě ona univerzálnost, máme pouze jednu jedinou verzi aplikace pro všechny zákazníky, ti tak mají vždy aktuální verzi, bez nutnosti jakékoliv IT správy. Pokud se řeší napojení na SAP či jiná ERP, čtečky, LCD/LED obrazovky, atd., je to otázka vstupní analýzy a vytvoření konektoru, ale to není nic zásadního. Systém navíc hostujeme v cloudovém prostředí Microsoft Azure, kde máme správu řešení pod přímou kontrolou, vše zálohované hned do několika světových lokací a v neposlední řadě k dispozici variabilní výkon serverů dle aktuálního zatížení uživateli, nemusíme tak nikam jezdit a můžeme promptně reagovat na  požadavky zákazníka.

Zmiňoval jste možnost dema, jak je možné jej získat?

Ano, stačí, aby zájemce vyplnil kontaktní formulář na http://www.lotraco.cz/zkusebni-verze/ a my mu pošleme přístupové údaje na měsíc zdarma. Na webu je možno najít nejen podrobnosti o produktu, ale také ceny, u nás žádné skryté poplatky nenajdete, jednáme vždy otevřeně.

Autor: Michal Drha – eLogistika.info

4 KOMENTÁŘE

  1. LOTRACO je vynikající nástroj, který již od počátku dělali profesionálové z oboru a testovali ho ne na zákaznících, ale na vlastním provozu. Mohu doporučit všem, kdo má větší objem přeprav a s nimi i problémy, které se v článku popisují. Věřím, že další expanze a rozšíření, budou následovat v tomto již dnes, silném nástroji.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno