[quote]Odbory chtějí u soudu a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavit více než pětimiliardový tendr Královéhradeckého kraje na zajištění autobusové dopravy na roky 2017 až 2026. Zadávací podmínky tendru postavené na co nejnižší nabídnuté ceně podle odborů povedou ke stagnaci mezd řidičů a jejich platové diskriminaci, řekl předseda jablonecké základní odborové organizace BusLine Jiří Kuchynka. Královéhradecký kraj v úterý v prohlášení uvedl, že s názory zástupců odborů nesouhlasí.[/quote]

Odbory podle Kuchynky podaly u Okresního soudu v Hradci Králové návrh na vydání předběžného opatření na zastavení tendru. Pozastavení tendru se domáhají i u antimonopolního úřadu. Konečným cílem odborů je podle Kuchynky zrušení tendru a vypsání nového s takovými podmínkami, které by řidiče platově nediskriminovaly.

Hejtmanství uvedlo, že je připravené jednat s odbory dopravců, schůzka s nimi je svolána na 8. prosince 2015. „Veřejnou zakázku ovšem kraj zastavit nehodlá. Učiní tak pouze v případě, že mu to bude nařízeno odpovědným orgánem, tedy buď soudem, nebo Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže,“ uvedl kraj v prohlášení.

Podle kraje by byla doprava po 1. ledna 2017 zajištěná i v případě zastavení zakázky. „Kraj má tuto povinnost danou ze zákona a disponuje nástroji mimořádných opatření, které by v tomto případě musel využít,“ stojí v prohlášení, kde hejtmanství také tvrdí, že není zodpovědný za výši mzdy, kterou stanoví zaměstnavatel zaměstnanci. Hejtmanství také tvrdí, že příprava zakázky začala na začátku roku 2015. „To, že se první známky nevole odborářů objevily až po vypsání zakázky, bereme jako součást nátlaku na ovlivnění průběhu zakázky,“ uvedl kraj.

Požadavky protestujících řidičů linkových autobusů na zvýšení platů v úterý podpořil po jednání s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefem Středulou a předsedou Odborového svazu dopravy Lubošem Pomajbíkem jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD). „Řešení nízkých platů šoférů jezdících na linkách objednaných kraji si vyžádá změnu zákona o veřejných zakázkách,“ řekl na tiskové konferenci po úterním jednání Hašek. Chce se proto sejít co nejdříve s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a do dalších jednání odborů s kraji zapojit rovněž ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo práce.

Řidiči z celé republiky si dlouhodobě stěžují na nízké mzdy a požadují, aby byla ve výběrových řízeních, která na provoz autobusových linek vypisují kraje, stanovena minimální mzda pro řidiče. Vlnu protestů řidičů zahájila v říjnu takzvaná jablonecká výzva, kterou chtěli odboráři z Jablonce nad Nisou a Liberce poukázat na nízké platy řidičů autobusů na linkách objednaných krajem. Reflexní vesty na podporu jejich požadavků poté oblékly tisíce šoférů po celé zemi.

Konkrétně Královéhradecký kraj tendr v odhadované hodnotě 5,55 miliardy Kč bez DPH vypsal 17. září. Lhůta pro podání nabídek vyprší 8. prosince. Zadávací podmínky tohoto tendru ale podle odborů zakonzervují nynější úroveň odměňování řidičů, která se pohybuje v průměru mezi 75 až 78 Kč na na hodinu. Bez přesčasů a různých příplatků si tak řidiči v průměru vydělávají kolem 12.500 korun měsíčně. „Zadávací podmínky soutěže vůbec neřeší minimální mzdu a povedou ke stagnaci platů,“ řekl jablonecký odborový předák.

Se stagnujícími platy nebude podle Kuchynky možné udržet dopravu v následujících deseti letech. Firmy podle odborů za tak nízké mzdy neseženou řidiče. „Dnes jsou nejsilnější skupinou řidičů lidé s věkovým průměrem okolo 50 až 60 let a noví mladí, kteří by je mohli nahradit, se do této práce rozhodně nehrnou,“ řekl.

Krajem dotovanou autobusovou dopravu nyní zajišťuje 14 autobusových dopravců. Nejvíce pro kraj jezdí firmy Arriva Východní Čechy Chrudim, BusLine a CDS Náchod. Letošní rozpočet kraje počítá s celkovou dotací na autobusy 294,4 milionu korun, pro rok 2016 se čeká výdaj 296,9 milionu Kč.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno