[quote]Odbory odmítly návrhy Královéhradeckého kraje na změny v tendru na autobusové dopravce pro roky 2017 až 2026. Pod hrozbou stávky dál žádají zrušení tendru. O věci budou s hradeckým hejtmanem a odboráři v pondělí 11. ledna jednat premiér Bohuslav Sobotka a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Kraj proto definitivní rozhodnutí o změnách a pokračování tendru odsunul z dosud plánovaného 11. ledna na středu 13. ledna, řekli hejtman Lubomír Franc (ČSSD) a odborový předák Jiří Kuchynka.[/quote]

Odbory tvrdí, že zadávací podmínky pětimiliardové soutěže postavené jen na co nejnižší ceně povedou ke stagnaci již nyní podprůměrných mezd řidičů. Rada kraje v úterý rozhodla, že kraj jako kompromisní řešení změní zadávací podmínky v části řešící odměňování a růst platů řidičů autobusů.

Odbory stanovisko nezměnily ani po čtvrtečním dvouhodinovém jednání s vedením kraje. „Pro nás jsou návrhy kraje naprosto chabé a nic neřešící. Počkáme, zda do toho zasáhne vláda, zda to toho zasáhne premiér,“ řekl Kuchynka. Změny navržené krajem podle něj například řeší, zda se dodrží minimální mzda. „Tu má ale za volantem každý. My jsme chtěli, aby lidi měli minimálně 130 korun na hodinu základního tarifu mzdy,“ řekl Kuchynka. Stávka se podle něj blíží. „Pokud nedojde v pondělí k nějakému posunu v jednání, nebude zbytí,“ řekl Kuchynka.

Za odbory bude u premiéra jednat předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. Pro mimořádné jednání rady kraje 13. ledna chtějí odbory podle Kuchynky předložit své konkrétní návrhy.

Hejtman označil problém mezd řidičů za vážný s tím, že to není záležitost pouze Královéhradeckého kraje. „Je potřeba, aby se celá věc řešila (obecně) na celostátní úrovni. Proto jsem byl také pozván na schůzku s premiérem,“ uvedl. Kraj podle něj však bude muset tendr dokončit, a to se změněnými podmínkami. „Pokud bychom na toto (zrušení tendru) přistoupili, porušili bychom zákon a to je pro Královéhradecký kraj nepřijatelné,“ uvedl Franc.

Kraj se připravuje i na možnost jednodenní stávky, kterou hrozí odbory. Franc v pondělí nevyloučil ani možnost, že by kraj na nejexponovanější linky při stávce zajistil náhradní dopravu

Podle kraje při bezdůvodném zrušení soutěže by kraji prý mohla od antimonopolního úřadu hrozit sankce až 40 milionů korun. Již dříve kraj odsunul termín otevírání obálek z 8. prosince na 18. ledna. Při změnách zadávacích podmínek by se otevírání obálek posunulo na konec března.

V Česku by podle odborářů měla vzniknout jednotná metodika pro autobusové soutěže, podle níž by se měl řídit i hradecký kraj. Zadávací podmínky nynější soutěže podle odborů zakonzervují nízkou úroveň odměňování řidičů, která se bez přesčasů a různých příplatků pohybuje kolem 12.500 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno