[quote]Odborový svaz dopravy napadl u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pětimiliardový tendr Královéhradeckého kraje na nové autobusové dopravce na léta 2017 až 2026. Soutěž má prý mnoho chyb a nejlepším řešením by podle odborů bylo její zrušení a vypsání nové. Odbory nadále zůstávají ve stávkové pohotovosti a na podporu svých požadavků nevylučují stávku, řekl předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. Kraj hodlá v zakázce pokračovat.[/quote]

Podle kraje je dokumentace zpracována dobře a není důvod zakázku rušit. „Doufáme, že tak i úřad rozhodne. Pochopitelně budeme s antimonopolním úřadem spolupracovat, nicméně za svým dosavadním postupem si stojíme,“ uvedla mluvčí kraje Martina Götzová. Dodala, že řízení u ÚOHS zatím nebylo oficiálně zahájeno, takže hejtmanství nemůže předjímat vliv případného řízení na časový průběh zakázky. Dosud kraj uváděl, že věří, že se vše stihne a noví dopravci budou v kraji jezdit od 1. ledna 2017.

Kraj po výhradách odborů a několika kolech jednání 13. ledna jako vstřícný krok změnil zadávací dokumentaci tendru, a to zejména v části řešící odměňování řidičů autobusů a nárůsty nákladů. Odbory tvrdí, že podmínky tendru postavené jen na co nejnižší ceně povedou nadále k podprůměrnému odměňování řidičů.

Změny v dokumentaci provedené radou kraje podle Pomajbíka základní problémy nevyřešily. „V otázce mezd se nic zásadního nezměnilo. V podmínkách zůstávají sankce vůči řidičům, například za nedodržení rychlosti spoje,“ uvedl Pomajbík. Odbory proto po vlastní analýze změn v tendru zaslaly antimonopolnímu úřadu podnět k zahájení řízení o přezkoumání úkonů zadavatele. Stávka na podporu požadavků odborů je podle Pomajbíka pořád ve hře.

Kraj tvrdí, že zrušení tendru není možné, při bezdůvodném zrušení soutěže by kraji prý mohla od antimonopolního úřadu hrozit sankce až 40 milionů korun. Provedené změny v tendru kraj označil za maximum, co mohl udělat v mezích zákona. K nejvýznamnějším změnám patří to, že dopravce bude muset stanovit minimální mzdu pro zaměstnance. Ta pak bude pravidelně plně valorizována podle růstu průměrné mzdy v ČR.

Kvůli změněným zadávacím podmínkám kraj posunul termín otevírání obálek s nabídkami z 18. ledna na 5. dubna. Původní termín byl loni 8. prosince. Tendr tak nabral zpoždění čtyři měsíce.

Krajem dotovanou autobusovou dopravu zajišťuje 14 autobusových dopravců. Nejvíce pro kraj jezdí firmy Arriva Východní Čechy Chrudim, BusLine a CDS Náchod. V nynější soutěži je kraj rozdělen na osm oblastí. Teoreticky by tak dopravu mohlo zajišťovat až osm firem, nebo také jen jedna.

V Česku by podle odborářů měla vzniknout jednotná metodika pro autobusové soutěže, podle níž by se měl řídit i hradecký kraj. Zadávací podmínky nynější soutěže podle odborů zakonzervují nízkou úroveň odměňování řidičů, která se bez přesčasů a různých příplatků pohybuje kolem 12.500 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno