[quote]Od dnešního dne platí roční dálniční kupóny na rok 2016. Ceny známek jsou stejné jako letos, tedy 1500 Kč za roční, 440 Kč za měsíční a desetidenní za 310 Kč. Vyplývá to z informací ministerstva dopravy. Letošní roční kupóny platí do konce ledna 2016.[/quote]

Roční kupóny jsou na mnoha místech k dostání již od minulého týdne. Ode dneška by je měla mít k dispozici většina pošt, čerpacích stanic a další distribuční místa.

Kupony budou mít kvůli problémům s nárůstem padělků novou grafickou podobu. Například roční kupon bude kruhový v červené barvě a bude mít i nové bezpečnostní prvky, uvedl na svých internetových stránkách Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). Měsíční kupon pak bude čtvercový v modré barvě a desetidenní kupón bude v podobě žlutého trojúhelníku. Podobu dálničních kuponů úřad změnil poté, co stovky padělaných dálničních známek objevila policie letos v únoru.

Ministerstvo dopravy připravuje do tří let přechod od papírových kuponů k elektronickému systému, který umí rozpoznat registrační značky vozidel a zjistit tak, zda má kontrolované vozidlo zaplacený dálniční poplatek.

Podobný systém bude od roku 2016 fungovat i na Slovensku. Hlavním důvodem, proč SFDI kamerovou technologii pro kontrolu zaplacení časových poplatků dlouhodobě doporučuje, je jeho nižší cena proti nutnosti zajišťovat síť distributorů papírových vinět. Na desetileté období má jít o úsporu zhruba jedné miliardy korun.

Dálničních kuponů se vloni prodalo přes pět milionů a výnos z nich přesáhl 4,1 miliardy korun, což byl meziroční růst o čtyři procenta.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno