Zdroj: Archiv

[quote]Korupce a podvody provázející stavbu čtvrté linky budapešťského metra dosáhly částky 406 miliard forintů (35,6 miliardy Kč). Řekl to včera šéf úřadu vlády premiéra Viktora Orbána János Lázár. Vyšetřováním se řadu měsíců zabýval evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který doporučil žádat od Maďarska vrácení dotací z evropských fondů a uložení vysoké pokuty.[/quote]

Lázár už v polovině ledna informoval, že OLAF vyšetřování ukončil a navrhl uložit Maďarsku pokutu 76,6 miliardy forintů (6,7 miliardy Kč). Dodal, že Evropská komise pokutu udělí kvůli „důvodnému podezření, že byla páchána závažná trestná činnost“, včetně podvodů, zneužívání vlivu a kartelových aktivit.

Včera Orbánův mluvčí podle agentury MTI upřesnil, že maďarské úřady budou muset prověřit kvůli možným nesrovnalostem téměř 60 obchodních smluv. Zahájeno podle něj už bylo vyšetřování proti zatím neidentifikovaným pachatelům v souvislosti s 53 kontrakty. Vláda také zastavila platby spojené s projektem metra v celkové výši 20 miliard forintů.

Internetový list Politico už koncem prosince napsal, že OLAF odhalil „závažné nepravosti – podvody a možnou korupci“ při financování projektu budapešťského metra v částce 1,7 miliardy eur (46 miliard Kč). Doporučil přitom, aby Maďarsko do fondů Evropské unie vrátilo téměř 300 milionů eur.

Zdroj: ČTK