[quote]Stavba další části tramvajové trati, která spojuje centrum Olomouce s lidnatým sídlištěm Nové Sady, by měla být zahájena v posledním čtvrtletí roku 2018. Druhá etapa tramvajovou trať prodlouží z nyní konečné zastávky Trnkova do ulic Zikova a Schweitzerova. Náklady se odhadují na 303 milionů korun a město se bude snažit získat dotace, řekl primátorův náměstek Filip Žáček (ČSSD).[/quote]

„Zahájení vlastního územního řízení předpokládá dořešení majetkoprávních vztahů, a to jak na úrovni budoucích smluv s majiteli pozemků a nemovitostí, tak i reálných kupních smluv. Termín pro jejich vypořádání odhadujeme na přelom letošního a příštího roku,“ uvedl Žáček. Ve stejnou dobu by měla být tramvajová trať v územním plánu vedena už jako stavba veřejně prospěšná.„To celý proces podstatně zjednodušuje,“ podotkl.

Příprava dokumentace pro územní rozhodnutí byla podle Žáčka velmi složitá. „Vzhledem k poměrně komplikovaným diskusím při zpracování této dokumentace předpokládáme, že připomínky jsou již dostatečně zapracované, což by mělo výrazně pomoci v dalším postupu, který směřuje k vydání stavebního povolení,“ míní Žáček.

Vydání územního rozhodnutí město odhaduje na květen 2017 a zahájení stavebního řízení předpokládá v posledním čtvrtletí 2017. „Výběrové řízení na zhotovitele by mělo začít v druhé polovině roku 2018. Jedná se o tzv. nadlimitní stavbu, která má specifický způsob průběhu zadávacího řízení,“ upozornil primátor Olomouce Antonín Staněk (ČSSD). Stavební práce by měly začít na podzim 2018 a zaberou zhruba patnáct měsíců.

Nový úsek dvoukolejné trati bude mít celkovou délku 1300 metrů. Od stanice Trnkova povede trať Zikovou ulicí, celkem s třemi zastávkami. Dvě vzniknou poblíž křižovatek s ulicemi Werichova a Rožňavská, třetí v ulici Schweitzerova. Dočasně konečnou zastávku bude mít II. etapa tramvajové trati u křížení s ulicí Družební. V plánované třetí etapě by měly tramvaje cestující zavézt až do Slavonína.

První etapa dvoukolejné trati, která spojuje tržnici s Roosveltovou ulicí a končí v Trnkově ulici, měří 1,4 kilometru a otevřena byla v listopadu 2013. Její stavba stála zhruba 280 milionů. Radnice na projekt dostala dotaci z Programu švýcarsko-české spolupráce, která pokryla více než polovinu celkových nákladů na stavbu trati.

Zdroj: ČTK