[quote]Olomoucká radnice se znovu pokusí omezit nákladní dopravu ve městě, na kterou si už delší dobu stěžují obyvatelé. S první žádostí o zákaz vjezdu těžkých nákladních automobilů do města magistrát neuspěl a nyní chce podat nový návrh, který se bude týkat regulace nákladní dopravy zatím pouze v centru Olomouce. Omezení by mohlo začít platit od podzimu, řekl primátorův náměstek Aleš Jakubec.[/quote]

Úředníci řeší možnost podání nové žádosti o omezení dopravy v centrální zóně města pro vozidla nad šest tun, ke které v předchozím pokusu o omezení nákladní dopravy nebyly vzneseny žádné připomínky. „Předpokládáme, že by opětovné podání žádosti ke stanovení místní úpravy provozu, včetně projednání s vlastníky komunikací a policí, mohlo proběhnout do konce letošního srpna,“ uvedl Jakubec. Město chce znovu prověřit i možnost omezit také průjezd tranzitních nákladních automobilů nad 12 tun v celé Olomouci.

Jakubec připomněl, že první neúspěšná žádost radnice počítala se zákazem těžké nákladní dopravy nad šest a 12 tun na území celého města. „Podoba našeho návrhu narazila na nesouhlas několika soukromých firem, dotčených orgánů i obce Křelov,“ upozornil Jakubec.

S prvním návrhem nesouhlasili například obyvatelé Křelova. „Svůj nesouhlas zdůvodnili tím, že omezením průjezdu vozidel nad 12 tun v katastrálním území Řepčín a Hejčín by došlo k přesunu těžké dopravy na průjezdní úseky komunikací 2. a 3. třídy vedoucí právě obcí Křelov. S tímto argumentem se však rozhodně neztotožňujeme,“ řekl Jakubec.

Námitky k první žádosti se týkaly pouze omezení v severozápadní části Olomouce, tedy v Hejčíně, Řepčíně a obsluhy místních průmyslových areálů. Podle primátora Antonína Staňka radnice rozhodnutí státních úřadů respektuje a chce přijít s novým návrhem, který v centru města omezí vjezd nákladních vozidel nad šest tun. „Aspoň v tomto směru chceme najít okamžité řešení, neboť jsme si vědomi toho, že veřejnost tranzit v ulicích města skutečně obtěžuje,“ řekl Staněk.

Centrem Olomouce nyní od časného rána do večerních hodin projíždí mnoho těžkých nákladních automobilů, na které si stěžují lidé například v okolí rušné třídy Svobody. Podle Staňka nejsou silnice v této části města na těžké automobily stavěné.

Zdroj: ČTK