[quote]Systém parkování se závorami na rakovnickém Husově náměstí není podle ombudsmanky protiprávní. Stěžoval si na něj jeden z rakovnických podnikatelů. Město obdrželo stanovisko kanceláře veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové. V odůvodnění ombudsmanka mimo jiné uvádí, že úprava místního provozu odráží veřejný zájem včetně prospěchu pro kvalitu ovzduší a zároveň je střední cestou, kdy sice reguluje provoz aut na náměstí, ale úplně jej například vyhlášením pěší zóny nezakazuje. ČTK o tom dnes informovala mluvčí rakovnické radnice Alida Štulajterová.[/quote]

„Již podruhé se šetřením ombudsmana ukázalo, že město nepochybilo, jde-li o fungování městem zvoleného systému placeného parkování a související regulaci dopravy v centru města dopravními značkami,“ uvedl starosta Rakovníka Pavel Jenšovský.

Podle Štulajterové radnice už dříve stěžovatele informovala o možnosti vydat čtyři bezplatné parkovací známky (dle počtu pronajatých parkovacích míst) pro konkrétní vozidla zaměstnanců nebo o vydání čtyř přenosných bezplatných parkovacích známek pro zákazníky a hosty.

„Cílem stěžovatele bylo dosáhnout toho, aby blíže neurčení zákazníci a hosté, kterých může být dle vyjádření stěžovatele za den desítka až stovka, měli průjezd centrem města ke čtyřem parkovacím místům stěžovatele zdarma,“ uvedla mluvčí Štulajterová.

Náměstí slouží jako parkoviště a příjezdová komunikace k domům uvnitř zóny a je podle toho řádně označeno. Rezidenti a abonenti, kteří parkují na svých vlastních pozemcích, dostávají vjezdovou kartu zdarma. Ti rezidenti a abonenti, kteří z nějakého důvodu na svých vlastních pozemcích parkovat nemohou nebo nechtějí, a parkují tedy na náměstí, si mohou vyřídit čipovou kartu opravňující k parkování za zvýhodněnou cenu.

Zdroj: ČTK