[quote]Omni-Channel Distribution, dosud nepříliš zavedený termín, spojuje B2B a B2C s dalšími kanály do jednoho. Specifika obou hlavních kanálů jsou odlišná, a má-li být obsluha takového kanálu efektivní, je potřeba, aby byl obsluhován z jednoho prostředí. Společnost HighJump takovým řešením disponuje.[/quote]

B2B je zkratkou označení „Business To Business“, což znamená obchodní vztah mezi společnostmi navzájem. Tento typ obchodu patří mezi nejstarší elektronické podnikání, kde výměna dat, kam patří objednávky, faktury, apod. funguje elektronicky již několik desetiletí.

B2C z anglického „Business To Customer“ je nejrozšířenějším modelem internetového podnikání, v tomto případě mezi obchodními společnostmi a koncovými zákazníky. Cílem je realizace celého obchodu pomocí elektronické komunikace na internetu s možností objednání a zaplacení zboží.

Omni-Channel Distribution

V dnešním konkurenčním prostředí je nutné mít velmi dobré vybavení pro efektivní podporu a řízení prodejních kanálů, které vám pomůže plánovat a efektivně řídit pohyb zboží v celém vašem řetězci, který se skládá z různých distribučních kanálů se specifickými vlastnostmi.

Zákazníci chtějí objednat zboží kdykoli budou chtít a kdekoliv se budou nacházet, s co největší možností variant jeho převzetí v obchodě, doma nebo na některém výdejním místě. Na vás je mít to správné zboží ve správný čas na svých regálech či v nákupních koších zákazníků. Všichni účastníci vaší obchodní sítě požadují přístup k informacím o aktuálním stavu plnění a pohybu jeho objednávek, jakož i o místu a době vyzvednutí.

To nejdůležitější, co by mělo dobré řešení pro Omni-Channel obsahovat:

Zpracování nepočitatelného množství druhů zboží v rozmanitých baleních, schopnost pružně reagovat na měnící se podmínky vracení zboží, to vše pod neustálým tlakem nízkých marží.

Dostupné informace o zásobách v každém místě. Efektivní plnění objednávek a doplňování zásob, včetně informací o zboží na cestě a času dodání.

Statistiky, analýzy, vyhodnocování sezónnosti zájmu a trendů v prodeji, jejich využívání pro plánování.

Práci s daty exspirace, řízení zásob metodou FEFO a FIFO, správu náhrad položek u zákazníků, kteří to mají povoleno. Dále by mělo obsahovat požadavky na balení, skladovací teploty, pravidla pro manipulaci, obrázky zboží a definici speciálních typů skladů a zón.

Možnost nastavení pravidel doplňování zboží, udržování výše zásob a určení priorit distribuce. Rozlišování různých úrovní balení (např. kontejnery, balení z více kusů, jednotlivé kusy, složené sady).

Schopnost sledovat zboží až na šarže nebo sériová čísla jednotlivých kusů, včetně evidence všech klíčových údajů potřebných k rychlé a efektivní práci s nimi.

Propojení s prodejními terminály (POS), ERP systémy a dalšími aplikacemi a technickými zařízeními. Podporu používání elektronicky zpracovávaných identifikačních kódů (čárové, QR kódy, RFID tagy,..).

Schopnost nastavení systému uživateli bez hlubokých technických znalostí s minimálními náklady na podporu při změnách požadavků na systém.

Pokud zvolíte dobré řešení Omni-Channel Distribution, pak máte v reálném čase k dispozici přesné a správné informace o tom, kde a v jakém množství vaše zboží je, což umožňuje pružné plnění objednávek z více míst vaší struktury skladů.

Správné řešení vám pomůže zajistit maximální efektivitu odběratelsko-dodavatelského řetězce, optimalizovat distribuční procesy, zvládnout vyřídit vyšší počet objednávek, snížit náklady na pracovní síly, zvýšit procenta plnění objednávek a zkrátit dodací termíny zboží partnerům a zákazníkům.

Příklady přínosů nasazení Omni-Channel distribučního řešení společnosti HighJump:

Teknosa působící v Turecku, obsluhující více než 300 prodejen a neustále rostoucí internetový prodej koncovým zákazníkům, vybrala pod tlakem rychlého růstu a dynamiky trhu pro její Omni-Channel distribuci technologii HighJump právě z důvodu přizpůsobitelnosti, škálovatelnosti, cenové a časové dostupnosti. I s měnícími se požadavky na distribuci dosáhla dvouciferného růstu svých prodejů.

Nasty Gal sídlící v Los Angeles, prodávající moderní a vintage oblečení, obuv a doplňky pro mladé ženy, obsluhující více než 550 000 přímých zákazníků ve více než 60 zemích, zahájila masivní expanzi do kamenných maloobchodních prodejen. Díky řešení HighJump spojila přímý prodej zákazníkům s velkoobchodním prodejem kamenným prodejnám. Zkrátila dodací termíny, zvýšila produktivitu skladů, může sledovat průběh plnění objednávek a udržela nízké náklady na logistiku.

 

Jiří Mecerod

DATA SOFTWARE BRNO, s.r.o.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno