Zdroj: Archiv

[quote]Městský dopravní podnik Opava (MDPO) ve svém areálu v Kylešovicích uvedl do provozu novou plnicí stanici zemního plynu. Najednou v ní lze plnit až 12 autobusů. Vybudování plničky přišlo zhruba na 23 milionů korun, řekli mluvčí MDPO Jaromír Šimánek a mluvčí skupiny Vítkovice Machinery Group (VMG), jež plničku postavila, Eva Kijonková.[/quote]

Opavský dopravní podnik má celkem 15 nových autobusů na CNG. Do ulic vyjely v červnu a pojmenovaly je děti z opavských základních škol. Autobusy tak nesou jména jako Tukanbus, Kočičák nebo Zaječák. Cena jednoho autobusu byla přibližně 5,5 milionu korun. Dosud tankovaly plyn z mobilní plničky.

„Máme celkem 34 autobusů, takže vozy na zemní plyn tvoří téměř polovinu našeho autobusového parku. V rámci republiky je trošku rarita, že náš vozový park je plně nízkopodlažní,“ řekl Šimánek.

Z plničky zatím mohou čerpat pouze vozidla dopravního podniku. Bylo to podmínkou pro uznání dotací, které zaplatily větší část nákladů. Podle mluvčího ale nelze vyloučit, že po uplynutí stanovených pěti let se plnička otevře i pro veřejnost.

Kijonková uvedla, že velkokapacitní plnička disponuje moderní technologií se dvěma kompresory s vodním chlazením, zařízení umožní najednou plnit až 12 autobusů. Dodavatelem stanice byla společnost Vítkovice Doprava ze skupiny VMG.

„Vybavila Městský dopravní podnik Opava specifickou technologií takzvaného sekvenčního plnění se zařízením pro plnění osmi autobusů a současně také stojany pro rychlé plnění dalších čtyř autobusů,“ uvedla Kijonková.

Šimánek řekl, že je pravděpodobné, že při obměně vozového parku si MDPO pořídí další autobusy na zemní plyn. „Ale teď máme poměrně nový vozový park, takže nás čeká spíš obnova trolejbusů,“ řekl mluvčí.

Opavský dopravní podnik provozuje 14 autobusových a 11 trolejbusových linek, které měří dohromady přes 200 kilometrů. V loňském roce podnik přepravil autobusy přes čtyři miliony lidí a trolejbusy 6,4 milionu cestujících, jeho autobusy ujely 1,63 milionu kilometrů a trolejbusy 1,22 milionu kilometrů.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno