[quote]Dopravu v centru Liberce zkomplikuje na pět měsíců kompletní rekonstrukce tramvajové trati mezi Šaldovým náměstím a terminálem MHD za téměř 68 milionů korun. Rumunská ulice bude neprůjezdná od pondělí 1. května, uzavírka potrvá do 30. září. Novináře o tom včera informoval provozně-technický ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce (DPMLJ) Ludvík Lavička.[/quote]

Na opravu úseku, který je hlavní dopravní spojnicí z horního do dolního centra, se podařilo DPMLJ získat evropskou dotaci. Poslední kompletní rekonstrukce se v Rumunské ulici dělala v letech 1993 až 1994, dnes je trať ve špatném až havarijním stavu.

„Když jsme tam měli poslední pochůzku, tak si myslím, že se začne opravovat v hodině dvanácté, jak to tam vypadá,“ uvedl Lavička.

Dožilé jsou zejména panely, v nichž jsou koleje. V rámci rekonstrukce se odstraní a nově bude celý úsek v litém asfaltu. Podle Lavičky to bude mít příznivý vliv na hlučnost, která by se měla snížit. Úsek bude zároveň i bezpečnější pro chodce, rozšíří se chodník a upraví přechody. V dolní části Rumunské ulice přibude zeleň, aby se zamezilo nepovolenému parkování. V rámci rekonstrukce vymění dělníci také vodovod a plynovod a částečně opraví veřejné osvětlení.

Objízdná trasa pro automobilovou dopravu povede přes ulice Jablonecká a Na Bídě kolem bývalé Textilany. Autobusy budou moci jezdit oběma směry přes ulice Lipová a 8. března, které jsou jinak jednosměrné. Tramvaje po dobu výluky v úseku mezi centrem a Lidovými sady nahradí autobusy. V převážné míře bude dopravní podnik nasazovat velkokapacitní osmnáctimetrové kloubové autobusy, jeden nízkopodlažní si kvůli tomu zapůjčil. Výluku dopravní podnik využije také k rekonstrukci přejezdu na křižovatce ulic Masarykova a Vítězná.

V Liberci to nebude letos jediné významné omezení pro motoristy, které bude trvat řádově měsíce. Postupně se už opravuje Londýnská ulice, uzavřená je Vítězná ulice a v květnu začne rekonstrukce dalšího úseku v ulici Dr. Milady Horákové. Dopravu na sídliště Františkov a do Hanychova od června na půl roku ovlivní uzavírka Metelkovy ulice. Ve stejné době musejí motoristé počítat s omezením i na sídlišti Broumovská, pracovat se bude v páteřní Broumovské ulici. Ve čtvrti Janův Důl bude od června do listopadu uzavřená část Volgogradské ulice.

Zdroj: ČTK