[quote]Oprava železniční trati Kladno – Praha do tří let hotová nebude. Návrh kladenského primátora Milana Volfa nelze podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) uskutečnit kvůli legislativním procesům, sdělil mluvčí SŽDC Pavel Tesař.[/quote]

Navrhovaná rekonstrukce měla podle Volfa zároveň poskytnout dostatek času na uskutečnění alternativního řešení vedení modernizované trati mezi Kladnem a Prahou navrženého Kladnem. Město chce, aby trať vedla blíž centru a tunelem. Podle náměstka pražské primátorky Petra Dolínka bude modernizace rozdělena na etapy a nejdříve se bude řešit úsek mezi Veleslavínem a Kladnem. Pak se bude řešit maximální obslužnost Kladna. „Zároveň to musí být v etapách, které jsou finančně únosné a které se dají projektově zařídit,“ uvedl Dolínek.

SŽDC nyní připravuje opravu trati podle loni schválené studie, která počítá s modernizací trati v části Kladno až Kladno – Ostrovec v současné stopě. Práce mají začít v roce 2019.

Primátor Volf v pondělí navrhl „bezodkladné zahájení opravy stávající trati a nasazení kvalitních vlakových souprav, čímž by se cestujícím výrazně zkrátila a zpříjemnila cesta již během dvou až tří let“, uvádí tisková zpráva kladenské radnice. „Pouhá oprava, která by výrazně zkrátila a zpříjemnila cestu, je nereálná,“ reagoval Tesař.

Příjemnější cestování zajistí podle mluvčího například nová nástupiště ve stanicích a zastávkách, ale při výstavbě bezbariérových nástupišť je vždy třeba zasáhnout do konfigurace kolejiště a ve většině případů je také nutné stavět podchody. Takové stavby musí projít kompletním legislativním procesem včetně posouzení vlivů na životní prostředí a územního a stavebního řízení. „Tento proces není možné v současném prostředí stihnout během dvou až tří let,“ řekl Tesař.

Podle Volfa by oprava provedená v nejbližších letech stála zhruba dvě až tři miliardy korun. Za tuto částku by podle něj bylo možné vyměnit železniční svršek a obnovit zabezpečovací zařízení. „To by mělo dočasný pozitivní vliv na komfort jízdy, ovšem z hlediska cestovní doby by k žádnému výraznému zlepšení nedošlo, neboť stávající rychlost je do značné míry limitována současným trasováním a zejména pak možností křižování vlaků na jednokolejné trati,“ uvedl Tesař. Taková investice by tak podle něj měla minimální přínos.

Trať na pražské letiště zhruba za 20 miliard korun má být hotová mezi lety 2023 a 2024. Projekt řeší i železniční propojení mezi Dejvickou a Veleslavínem. Radnice Prahy 6 trvá na vedení dráhy tunelem, což je dražší varianta.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno