[quote]Kolín pokračuje v opravách autobusového nádraží a jeho okolí. Město dokončilo práce v Rorejcově ulici, která vede k nádraží od obchodního centra Futurum. Dělníci se přesunuli na druhou stranu nádraží, pro dopravu se tak uzavřela ulice Pod Hroby. Rekonstrukce už začala omezovat také autobusovou dopravu, část zastávek byla provizorně přesunuta do opravené Rorejcovy ulice. ČTK to řekl kolínský starosta Vít Rakušan. Náklady se budou pohybovat kolem 60 milionů korun, město získalo dotaci.[/quote]

V dokončené etapě vzniklo v okolí nádraží několik krátkodobých parkovacích míst a stání pro vozy taxi. Taxikáři ale jejich umístění kritizují, jelikož na určených místech parkují zadní částí auta k nádraží a nevidí tak na přicházející cestující.

Kvůli další etapě je omezen také přístup do nádražní haly, který je umožněn jen levým vchodem, hlavní pravý vchod je uzavřen. Zastávky městské hromadné dopravy se provizorně přesunuly do Rorejcovy ulice, zastávky regionální dopravy zůstávají zatím beze změny.

V další etapě rekonstrukce začne na ploše před nádražní budovou rekonstrukce kanalizace a výstavba nového autobusového terminálu včetně jeho zastřešení.

V době rekonstrukce autobusového nádraží by měla začít i oprava vlakového nádraží, kterou připravuje Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

,,Jednal jsem s generálním ředitelem SŽDC Pavlem Surým o záměru rekonstrukce a podobě architektonického návrhu,“ řekl Rakušan.

Podle něj má SŽDC připraven minimalistický návrh, který bude dobře sladěný s architektonickým návrhem autobusového nádraží.

Zásadní myšlenkou rekonstrukce je přechod mezi autobusovým a vlakovým nádražím „suchou nohou“. Autobusové nádraží získá podobu moderního terminálu, který by umožňoval vyšší komfort pro cestující využívající jak městskou dopravu, tak přestup na vlaky. Autobusové nádraží v Kolíně využívají dálkové i regionální spoje. V současné podobě nádraží podle radnice netvoří funkční celek.

Zdroj: ČTK