Zdroj: Archiv

[quote]Oslavy 70. výročí lodní dopravy na Brněnské přehradě přilákaly i díky příjemnému počasí tisíce lidí. Dopravní podnik otevřel hangáry, v nichž se dělá zimní údržba, a vozil lidi po přehradě zdarma. Podle odhadů se na ní plavilo 5000 lidí, musely se přidávat i posilové jízdy, aby se dostalo na všechny zájemce, řekla mluvčí dopravního podniku Barbora Lukšová.[/quote]

Stovky lidí si také užívaly kulturní a gastronomický program v přístavišti. „Zájem byl obrovský už v centru města, odkud odjížděly po půl hodinách historické autobusy. Lidé na ně stáli fronty, přestože se za ně platilo na rozdíl od tramvají zvláštní jízdné,“ poznamenala Lukšová.

Jako připomínka historie lidem posloužila v přístavišti vystavená loď Dallas, která je kulturní památkou a nyní se řeší, jak s ním dopravní podnik naloží dál. Na opravu a údržbu totiž nemá peníze. „Normálně je loď nepřístupná a otevřeli jsme ji speciálně pro dnešní den. V hangáru jsme také na deseti velkých panelech připomněli nejdůležitější historické okamžiky z lodní dopravy,“ uvedla Lukšová.

Lidé si také mohli prohlédnout nový model lodě Vídeň, který postavil jeden ze zaměstnanců. „Spustili jsme ho i na vodu. Nyní je k dispozici model historické lodi a model současné lodi,“ doplnila Lukšová.

První loď po přehradě vyjela 5. května 1946. Město si sice zažádalo o koncesi už v roce 1937, ale válka vše zdržela. Zajímavostí je, že po přehradě nikdy nejezdily lodě s naftovými motory, ale vždy s elektromotory. Vrchol zájmu zažila plavba v 50. a 60. letech. V roce 1956 se svezlo rekordních více než 848.000 pasažérů. Loni to bylo 210.000 lidí, což bylo nejvíce za čtyři roky.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno