Zdroj: Archiv

[quote]Město Ostrava připravuje projekt veřejného sdílení kol, takzvaný bike-sharing. Chce tak obyvatelům města i jeho návštěvníkům nabídnout alternativní možnost přepravy po krajském městě, kdy by si zájemci na určitém místě mohli zapůjčit kolo a jinde ho zase vrátit, řekla mluvčí radnice Andrea Vojkovská.[/quote]

Inspiraci město hledalo v zahraničí i tuzemsku, kde už obdobné projekty fungují například v Praze či Brně. Podle mluvčí je celý projekt zatím ve fázi záměru a město se teď snaží získat co nejvíce informací a podnětů. Spustilo proto i anketu, do níž se může zapojit veřejnost. Město v ní například zjišťuje, jaký typ dopravního prostředku lidé při pohybu po městě využívají, jak často by si kolo vypůjčili či zda vůbec a jaký finanční obnos by za službu případně byli ochotni zaplatit. Lidé se také mohou vyjádřit k tomu, které lokality v centru města a jeho nejbližším okolí by považovali za nejzajímavější pro umístění bike-sharingové stanice.

Nebudeme hledat systém pro službu, která už ve světě nějakou dobu dobře funguje. Vyhlásíme tendr na dodavatele, který navrhne celý systém na klíč, tedy nejen způsob úhrady, aplikaci, ale také zabezpečení kol. V Ostravě máme vytipováno několik lokalit, kde by byly instalovány stojany s koly k zapůjčení. Na další místa se v současné době ptáme právě ještě prostřednictvím dotazníku,“ řekla primátorčina náměstkyně Kateřina Šebestová.

Od zavedení systému sdílení kol si město slibuje například snížení automobilové dopravy ve městě, možnost rychlého přesunu po centru Ostravy či lepší možnosti prohlídky města pro turisty. Nová služba by se tak mohla stát další alternativou k městské hromadné dopravě.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno