Zdroj: Pixabay.com

[quote]Ostrava vyhlásila veřejnou zakázku na vybudování a provozování systému veřejného sdílení jízdních kol, takzvaného bikesharingu. Na podání nabídek mají případní zájemci čas dva měsíce, řekl dnes novinářům primátor Tomáš Macura. Město předpokládá, že by ho systém a jeho fungování na dobu čtyř let mohlo stát kolem 36 milionů korun.[/quote]

Systém by měl být zaveden v centru města a několika dalších městských obvodech, kde město vytipovalo 39 lokalit.

„Dáváme případným zájemcům o poskytování této služby prostor, ať podají nabídky. Vytipovali jsme lokality, kde chceme, aby byly stacionární stanice pro kola. Předpokládáme, že to bude provozovat právě vybraný zájemce, nikoliv město ani městská organizace a město bude za tu službu provozovateli platit. Teď jsme napnuti, jestli se do toho výběrového řízení někdo přihlásí a za jakých podmínek,“ řekl Macura.

V případě, že se městu podaří najít někoho, kdo by měl zájem službu provozovat, chce aby se spustila příští rok. Město na celý systém sdílených kol vypsalo soutěž jako na službu s platností na dobu tří let s možností jednoroční opce. Provozovatel byl měl kromě kol zajistit i vybavení stanic a jejich údržbu či provozování servisního centra a call centra pro podporu uživatelů.

Od zavedení systému sdílení kol si město slibuje snížení automobilové dopravy ve městě, možnost rychlého přesunu po centru Ostravy či lepší možnosti prohlídky města pro turisty. Nová služba by se mohla stát další alternativou k městské hromadné dopravě. Inspiraci Ostrava hledala v zahraničí i tuzemsku, kde obdobné projekty fungují třeba v Praze či Brně.

Zdroj: ČTK