[quote]Ostrava už má ideový návrh k připravovanému Muzeu MHD, které by v budoucnu mělo být v těsné blízkosti hlavního nádraží. Kromě výstavního objektu by areál měl nabídnout i venkovní atrakce, měl by být celoročně využíván, řekl dnes novinářům radní pro dopravu Lukáš Semerák.[/quote]

Město nejvíce zaujal ideový návrh rakouského studia BWM Architekten, za který město zaplatilo 133.000 korun bez DPH. Muzeum má vzniknout na ploše ohraničené ulicemi Špálova a Wattova.

„Dneska je to areál, který vlastně historicky byl industriální, jeho základem je jakési trojhalí, což je zhruba sto let stará budova. Od počátku jsme kladli důraz na to, aby muzeum nebylo prostou výstavkou dopravní techniky, ale aby opravdu v sobě obsahovalo prvky, které by byly schopny přilákat návštěvníky všech generací, ideálně rodiny s děti,“ uvedl Semerák.

Předpokládá, že nyní se bude pracovat na detailnější podobě ideového návrhu, která by měla být hotova v druhém čtvrtletí příštího roku.

S výstavbou muzea, které by mělo být budováno po etapách, by se mohlo začít v roce 2019. „Nejpozitivnější na tom ideovém návrhu je to, že z velké části respektuje stávající budovy. Jinými slovy ušetří poměrně velké množství stavebních nákladů,“ míní Semerák.

Celkové náklady na vybudování muzea ale zatím nedokázal odhadnout. „Návrh v sobě obsahuje i jakousi edukativní část, takže budeme mít ambici část toho muzea a expozici financovat i z jiných zdrojů než městských,“ řekl Semerák.

Připomněl, že ostravský dopravní podnik má velmi kvalitní a rozsáhlou sbírku historických dopravních prostředků. Dosud ale nejsou trvale vystaveny, dopravní podnik je ukazuje pouze při různých příležitostech nebo je využívá například při historických jízdách.

„Je škoda je nechat někde v garáži, aby se na ně nemohla podívat široká veřejnost,“ dodal Semerák.

Zdroj: ČTK