[quote]Padělat registrační značky má být od nynějška díky bezpečnostnímu hologramu obtížnější. Do budoucna by mohly mít i čip, prostřednictvím kterého by automobil komunikoval třeba s parkovacími systémy. Značky začala vyrábět pro stát firma Security Paper Mill (SPM) ve Štětí na Litoměřicku. Díky novému kontraktu stát během čtyř let ušetří přes 100 milionů korun, uvedl při návštěvě výrobny ministr dopravy Dan Ťok.[/quote]

Tendru ministerstva se kromě SPM zúčastnily firmy Samdi, Eltodo a Státní tiskárna cenin. Dříve byla dodavatelem značek společnost Hicon.

Hologramem na nových značkách se lepí na místo, kde dříve bývala emisní známka.

„Značka je unikátní záležitost, která by měla identifikovat auto. My jsme se v minulosti často setkali s tím, že si tu značku někdo udělal a vyrazil, proto je tam hologram,“ uvedl Ťok.

Padělání značky byla podle něj poměrně snadná záležitost.

„Teď předpokládáme, že se možné podvody ztratí,“ dodal.

Podle něj si i lidé nechávali udělat značku, pokud jednu ztratili.

„I to je špatně,“ podotkl ministr.

Firma ze Štětí zvítězila ve výběrovém řízení s nejnižší cenou. Průměrná cena jednoho kusu je 45 korun oproti dosavadním 77 korunám. Tendr je čtyřletý. Smlouva se stávajícím dodavatelem, firmou Hicon, která pro stát značky vyráběla od roku 2001, je platná do konce března. Stát podle ministerstva dopravy ušetří přes 100 milionů korun, SPM spočítala úsporu na více než 120 milionů korun.

Firma ve Štětí dosud vyráběla cenné papíry, jako jsou šeky a kolky. Kvůli výrobě značek rozšířila provoz o jednu směnu, přijala osm zaměstnanců, pořídila lisy.

„Značky zapadají do našeho portfolia security dokumentů, kde se neobejdeme bez vývoje. Do budoucna chceme ministerstvu nabídnout značky, které budou díky čipu komunikovat na dálku s různými systémy,“ uvedl ředitel společnosti Zdeněk Kůstka.

V minulosti byla podle něj značka „jen kus plechu na autě“.

„Doba ale pokročila, teď je tam hologram, v budoucnosti možná čip, který umožní komunikovat s různými systémy třeba pro parkování, vjezd do měst a podobně,“ dodal Kůstka.

Společnost, která nyní dodává cenné papíry do čtyřiceti zemí světa, chce nabídnout výrobu registračních značek i dalším zemím. Firma působí pod jménem SPM na trhu od roku 2014.

Ve Štětí na razících strojích vznikají značky všeho druhu, pro automobily, traktory, nosiče kol. Výroba začala na začátku měsíce, příští týden odjede první objednávka do skladu ministerstva dopravy v Pardubicích. Kdy se objeví nové značky na autech, bude záležet na řidičích a zásobách na jednotlivých výdejních místech.

„Nechám prověřit interním auditem, zda bylo nutné objednat zásoby za starou cenu. Způsob, jakým se to provedlo, se mi nelíbí, vyvodím z toho důsledky,“ uvedl Ťok.

Podle něj by auta s novou značkou mohla být na silnicích zhruba do dvou měsíců.

Značky na přání budou ve Štětí dělat od dubna. Stále jich je jen několik promile z celkového počtu vyrobených značek. Dosud jich bylo vydáno okolo 6000, větší zájem je podle ministerstva dopravy o značky na přívěsy kol.

Zdroj: ČTK