[quote]Pardubice příští rok zbourají městský dům u vlakového nádraží. Na jeho místě v budoucnu vznikne terminál pro linkovou dopravu. Většina nájemníků se již v minulosti odstěhovala, radnice jedná s posledními třemi o náhradním bydlení. Novinářům to včera řekl primátor Martin Charvát.[/quote]

„Jedná se převážně o starší občany. Přislíbili jsme jim pomoc s náklady na stěhování. Mohou odejít do lokality, kam je táhne srdíčko, tak jak to udělalo 30 nájemníků před nimi,“ řekl primátor.

Dům s městskými byty je u frekventované silnice, bydlení proto nevyhovuje hlukovým normám. Město by muselo postavit dvě protihlukové stěny za 26 milionů korun. Navíc v lokalitě město plánuje stavbu terminálu pro meziměstské autobusy.

„Naši architekti už dostali zadání, aby na terminál vypracovali projekt,“ uvedl Charvát.

Primátor odhaduje, že přibližně v únoru bude dům prázdný a město může začít s přípravou demolice, jejíž náklady odhaduje na čtyři miliony korun. Komfort bydlení se obyvatelům aktuálně snížil, protože město před vlakovým nádražím staví terminál pro městskou dopravu.

Někteří zastupitelé demolici kritizovali. Město dům opravovalo, zateplovalo, což už stálo peníze. Architekt Milan Košař například navrhoval, aby se z budovy stal hotel.

„Jedna varianta byla zbourat, druhá nechat stát a budovat protihlukové stěny nebo dům přestavět na nebytový, ale to stálo 20 milionů korun. Smysluplnější mi přijde demolice,“ řekl Charvát.

Zdroj: ČTK