[quote]Pardubice pořídí radar na měření rychlosti pro čtvrť Rosice. Chce korigovat neukázněné řidiče, kteří rychlou jízdou překračují povolené hodnoty. Průtah Rosicemi motoristé hojně využívají, aby se vyhnuli kolonám na nadjezdu u Parama, sdělila Nataša Hradní z tiskového úseku magistrátu.[/quote]

V ulici Generála Svobody je omezená rychlost na 40 kilometrů za hodinu. Ze statistiky městské policie vyplývá, že za jeden měsíc tímto úsekem projelo 300.000 vozidel průměrnou rychlostí 44 kilometrů v hodině. Z toho 15 procent, tedy 45.000 aut, rychlostí vyšší než 54 kilometrů v hodině.

„Dokonce byla naměřena rychlost přes 100 kilometrů za hodinu. To jasně dokazuje, že musíme udělat maximum pro bezpečnost obyvatel v této lokalitě,“ uvedl primátor Martin Charvát (ANO).

Podle něj nejde městu úsekovým měřením o příjmy z pokut. Pokud se ukáže, že radar přispěl ke zklidnění dopravy a dodržování pravidel, pořídí radnice další zařízení ještě na jiná místa. O radaru bude řidiče informovat dopravní značení.

„I proto, že se zde pohybuje při hustém automobilovém provozu řada chodců, je třeba dopravu v tomto úseku zklidnit. Chodníky, oddělující vozovku od vstupů do rodinných domů, často nedosahují ani dvoumetrové šíře,“ řekl starosta městského obvodu VII Vítězslav Čapek (ČSSD).

Radar zdokumentuje překročenou rychlost, zaznamená SPZ vozidla, založí spis a vyhotoví výzvu k uhrazení pokuty za porušení pravidel. Dvě zařízení budou monitorovat provoz v obou směrech, pořizovací cena bude 1,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK