[quote]Pardubický kraj v současnosti připravuje 35 nových silničních projektů, na něž chce získat dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Dokončeny by měly být do roku 2020. Další menší silnice chtějí silničáři opravovat s pomocí Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) a vlastních peněz. Hejtmanství plánuje vybudovat i několik přivaděčů a napojení na dálnici D35, dříve nazývanou R35, na výstavbu by měl přispět stát, řekl krajský radní pro dopravu Jaromír Dušek.[/quote]

V IROP je pro kraj k dispozici 1,8 miliardy korun. Hejtmanství je ale může využít pouze na silnice druhé třídy, které jsou napojeny na sítě vyšší třídy. Letos by to měl být například průtah obcí Hrádek u Ústí nad Orlicí.

Další desítky projektů připravuje Správa a údržba silnic. Získala na ně 192 milionů korun od SFDI. Vedle toho chtějí silničáři opravit mosty a úseky cest v havarijním stavu, kraj na ně má v rozpočtu zhruba 150 milionů korun.

Nejnákladnější budou projekty modernizace a výstavby silnic, které napojí krajské město a region na D35. Jedná se například o obchvaty Dašic či Rokytna. „Pět staveb bude vyvolaných stavbou D35. Připravujeme je tak, aby se stavěly současně s dálnicí, a rádi bychom na ne dostali peníze ze SFDI. Kdybychom je platili z dotací IROP, vyčerpali bychom na ně všechny prostředky a nic bychom neopravili,“ uvedl Dušek.

Pardubické hejtmanství chce v příštích pěti letech investovat do oprav a modernizací svých silnic 2,5 miliardy korun. Předpokládá, že zhruba 300 milionů korun každý rok získá ze SFDI. Zbytek musí najít ve svém rozpočtu. Evropské dotace, které dosud tvořily největší zdroj silničních investic, bude nově možné využít jen na významnější komunikace.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno