[quote]Pardubický kraj chystá výběrová řízení za více než tři miliardy korun, která určí, kdo bude provozovat autobusovou dopravu v regionu deset let od roku 2019. Ročně zaplatí hejtmanství za provoz ztrátových autobusových linek přes 300 milionů korun. Krajští radní už vybrali společnost MT Legal, která má za 871.000 korun pro výběrová řízení připravit zadávací dokumentaci, uvádí Mladá fronta Dnes v příloze pro Pardubický kraj.[/quote]

Náměstek hejtmana Pardubického kraje Michal Kortyš uvedl, že soutěžit se bude ve 14 či 15 lokalitách. To by podle něj mělo dát šanci získat zakázku i menším dopravcům a díky tomu by se mohly snížit ceny a zlepšit cestování. Pardubický kraj také chce do podmínek výběrového řízení zařadit povinnost jezdit na méně vytížených linkách s menšími autobusy a na hodně frekventovaných s autobusy kloubovými. Kortyš si slibuje od výběrových řízení i zajištění lepší návaznosti vlaků a autobusů.

Pardubický kraj si na letošní rok objednal 16 milionů ujetých kilometrů při zajištění dopravní obslužnosti. Zaplatit by za to měl 324 milionů korun. Je to o 30 milionů korun víc, než politici plánovali. Náklady dopravců se zvedly v souvislosti se zvýšením platů řidičů v autobusové dopravě.

Zdroj: ČTK