[quote] Pardubický kraj uspěl v soudním sporu s ministerstvem financí. Měl by získat zpět sankci udělenou za údajnou chybu při soutěži na opravy silnic. ČTK to řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. O rozhodnutí, které je pravomocné, informovala Česká televize. Ministerstvo financí hodlá rozhodnutí soudu respektovat.[/quote]

Ministerstvo napadlo v roce 2009 podmínky soutěže na opravy dvou krajských silnic. Podmínku, aby uchazeči měli vlastní či smluvně zajištěnou obalovnu živičných směsí, označilo za diskriminační. Krajský soud v Hradci Králové však letos v červnu jeho rozhodnutí u jedné silnice pro nezákonnost zrušil. Pardubický kraj by tak měl získat z Regionálního operačního programu (ROP) zpět asi sedm milionů korun. Podle Netolického jsou v ROP na takovéto nedořešené případy odložené peníze.

,,Pro nás je to průlomové rozhodnutí,“ uvedl Netolický.

Ministerstvo napadlo soutěž na opravy silnice z Vysokého Mýta do Chocně, v tomto případě soud již nezákonnost sankce potvrdil. O obdobné pokutě za tendr na druhou silnici Choceň – Loučky bude soud ještě jednat.

Ministerstvo financí již dříve kvůli malému rozsahu pochybení a s ohledem na zásadu proporcionality snížilo sankci z původních 140 milionů korun, tedy stoprocentního vrácení dotace, na pět procent. Rozhodnutí soudu bude respektovat a přihlédne k němu při novém přezkoumání.

,,Při něm zohlední novou judikaturu Nejvyššího správního soudu a v případě potřeby provede další dokazování,“ uvedl ve vyjádření pro ČTK Filip Běhal z oddělení vnějších vztahů a komunikace ministerstva.

Zdroj: ČTK