[quote]Pardubický kraj zvýší základní kapitál společnosti East Bohemian Airport (EBA) o 52 milionů korun. Podpoří tím výstavbu nového terminálu, který by se měl stavět ještě letos, informoval o tom hejtman Martin Netolický (ČSSD).[/quote]

Investici za 256 milionů korun má splácet společnost EBA. Město vlastní dvě třetiny akcií a mělo by ručit ve výši svého podílu směnkou. Kraj zaplatí část nákladů ze svého rozpočtu a EBA mu bude peníze splácet. Návrh vychází ze společného prohlášení obou rad.

„Konečnou podobu modelu financování bude nezbytné dohodnout na společném jednání obou akcionářů společnosti,“ uvedl náměstek hejtmana Jaromír Dušek (SPO).

Pardubický kraj vstoupil do společnosti EBA na počátku roku 2007 navýšením základního kapitálu společnosti o necelých 14 milionů korun, čímž se stal 34procentním akcionářem společnosti. Po několika dalších navýšeních vzrostl základní kapitál společnosti na současných 229 milionů korun.

Představenstvo EBA tento týden schválilo vítěze doporučeného hodnotící komisí. Vyhrálo stavební sdružení Letiště Jana Kašpara složené z firem Chládek a Tintěra a Strabag. Šlo o nejnižší nabídku. Ostatních dvanáct uchazečů nabídlo částky až do výše 308 milionů korun.

Terminál se měl stavět už loni. Firmy ovšem nabídly sumu okolo 400 milionů korun, o 100 milionů korun víc, než EBA očekávala. Společnost nechala přepracovat projekt, aby byl levnější. Ve výsledné částce je zahrnuta stavba obslužné komunikace a parkoviště.

Letišti se potýká s úbytkem pasažérů z Ruska. Velký dopravce převedl své lety z Moskvy do Prahy, později zkrachoval. Nový terminál je podle vedení společnosti cestou, jak nepříznivý trend zvrátit. Stávající hala je malá. Nemá ani moderní zázemí pro cestující.

Zdroj: ČTK