[quote]Paříž začne v únoru experimentovat na Seině s novým druhem dopravních prostředků na elektrický pohon s kabinou pro čtyři pasažéry, informoval deník Le Parisien. Stroj připomínající jakýsi minikatamarán má sloužit hlavně jako taxi a měl by francouzské metropoli alespoň částečně ulevit od pravidelných dopravních zácp.[/quote]

Plavidlo nazvané Sea Bubble (Mořská bublina) je opatřené dvojicí ližin a malými turbínami, které umožňují, aby se vlastní kabina vznášela těsně nad hladinou. Iniciátorem „bubliny“ je nadšený mořeplavec a konstruktér Alain Thébault, který se již proslavil takzvanou hydroptérou, konstrukčně připomínající plachetnicový katamarán. S tou před osmi lety překonal se svým týmem pomyslnou rychlostní hranici 50 uzlů (zhruba 92 kilometrů za hodinu).

„Bubliny“ budou mít skromnější cíl – rychlost do 20 kilometrů za hodinu. Měly by ale umožnit pohodlnou převoznickou nebo vyhlídkovou přepravu po řece, což je nápad, který se líbí pařížské radnici a který by v případě úspěchu v metropoli na Seině mohl oslovit i další města. Energii mají dodávat elektrické baterie dobíjené solárními panely, takže jde zároveň o ekologicky šetrné zařízení.

Podle Thébaulta se začátkem února uskuteční první praktické zkoušky s cílem prověřit stabilitu stroje. V červnu by pak pět až deset „bublin“ mělo být nasazeno do zkušebního provozu.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno