[quote]V čínské metropoli Pekingu dnes druhý den platí nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli extrémnímu znečištění ovzduší. Uzavřeny jsou školy i řada továren, omezena je také doprava a provoz na stavbách. Mnoho obyvatel ale nedbá varování vlády, aby se zdržovali doma, a vyšlo do ulic, napsala agentura Reuters.[/quote]

Smogová krize ovlivňuje i další oblasti v okolí Pekingu. V provincii Šan-si místní úřady označily smogový opar za příčinu řetězové dopravní nehody se šesti mrtvými na dálnici.

Do srážky v provinční metropoli Tchaj-jüan, která leží jižně od Pekingu, bylo zapojeno 33 vozidel. Kromě šesti mrtvých utrpěli také čtyři lidé zranění. Meteorologický ústav v provincii Šan-si dnes varoval, že viditelnost v regionu bude dosahovat pouhých 500 metrů.

V Pekingu mají mimořádná opatření zůstat v platnosti nejméně do čtvrtka. Podle agentury AP dostala polovina vozidel nařízeno zůstat doma. Peking v kritických smogových situacích uplatňuje pravidlo, že jeden den pouští do ulic auta se sudými poznávacími značkami, a další den automobily s lichými značkami. Pomoci v dopravě mají mimořádné vlaky metra a autobusy.

Množství miniaturních prachových částic, které snadno pronikají do plic, dnes v Pekingu nejméně desetkrát přesahovalo hodnotu 25 mikrogramů na metr krychlový, kterou jako maximální bezpečnou uvádí Světová zdravotnická organizace.

V některých částech města překročila hodnota 300 mikrogramů na metr krychlový a očekává se, že se bude dále zvyšovat, dokud do Pekingu nedorazí studená fronta. Tu meteorologové předpovídají na čtvrtek.

Nad městem visí šedožlutá clona a z obchodů rychle mizí ochranné roušky. Mnozí lidé si stěžují, že už jsou ze špatného vzduchu v metropoli unavení. „I když mám ochrannou roušku, necítím se dobře a nemám žádnou energii,“ řekl agentuře AP místní obyvatel Li Chuej-wen.

Jiní berou situaci s nadhledem. „Takový je moderní život pro obyvatele Pekingu. Chtěli jsme rozvoj a teď za to platíme,“ konstatoval úředník Cchao Jung.

Mnozí obyvatelé Pekingu podle agentury Reuters nedbají na varování úřadů a vycházejí ven, i když to pro ně není nezbytně nutné. Časně ráno tak bylo vidět stovky lidí, včetně batolat, na centrálním náměstí Tchien-an-men, kam se přišli podívat na každodenní ceremoniál vztyčování státní vlajky, napsala agentura Reuters.

Čínský rozhlas upozornil, že někteří lidé neuposlechli dnešní zákaz vyjet do ulic pro auta s lichými poznávacími značkami. Na internetových stránkách rozhlasu se mimo jiné objevila fotografie policisty, který odstraňuje papírek, jímž majitel vozu přelepil poslední číslo SPZ.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno