Část vzdušného prostoru nad územím Peru je od tohoto týdne bezletovou zónou. K jejímu vyhlášení sáhla ve středu vláda této jihoamerické země, která se potýká s pašováním velkého množství kokainu prostřednictvím malých soukromých letadel. Toto opatření má armádě v krajním případě umožnit i sestřelení letounů podezřelých z přepravy kontrabandu, k němuž nesáhla již téměř 15 let.
Zóna, v níž platí zákazy přeletů veškerých civilních strojů, které nebudou mít povolení od armády, zahrnuje území peruánské džungle ve vysoko položených údolích řek Apurímac, Ene a Mantaro, které je známé pod zkratkou VRAEM. Právě zde je centrum peruánské produkce koky, jež tvoří základ pro výrobu pašované drogy.
Peru je spolu s Kolumbií největším světovým producentem kokainu, který se ze země mimo jiné dostává právě vzdušnou cestou. Podle odhadů Spojených států, které podporují snahu současného peruánského prezidenta Ollanty Humaly o vymýcení ilegální produkce koky, putovalo přes peruánskou hranici v malých letadlech v roce 2013 až 180 tun kokainu.
Místní úřady se v minulosti pokoušely podezřelé stroje nutit k přistání a armáda je v některých případech dokonce sestřelovala. Od této praktiky však upustila v roce 2001, kdy nechtěně zasáhla letadlo s americkou misionářkou a jejím dítětem.
Podle šéfa peruánského protidrogového úřadu Alberta Otároly bude jakýkoli stroj bez oficiálního povolení k přeletu zóny považován za nelegální a armáda bude proti němu moci v krajním případě použít sílu. K zásahům má úřady zmocnit nová norma, kterou by peruánský parlament měl schválit v březnu.
Většina drogových letounů míří podle Otároly do sousední Bolívie, odkud se kontraband dostává do Brazílie, z jejíchž přístavů míří velká část kokainu do Evropy. Druhá cesta vede přes středoamerické země do Spojených států.
Zdroj: ČTK