[quote]Piloti by mohli létat pro aerolinky nejen v pracovním poměru, ale nově i na živnostenské oprávnění. Mohlo by to pomoci řešit problém s nedostatkem pilotů vyvolaným jejich odchody do zahraničí. Pozměňovací návrh k novele zákona o civilním letectví, který by to měl umožnit, předložil ve sněmovním hospodářském výboru poslanec Václav Snopek. Výbor o návrhu zatím nerozhodl a projednávání novely ve středu přerušil.[/quote]

Snopek řekl, že jeho návrh vychází z požadavků leteckých společností a je vyvolán skutečností, že z Česka odchází velké množství kvalifikovaných letců a kapitánů. Letecké firmy podle něj vidí řešení v tom, že se pilotům umožní zaměstnanecký poměr i na živnostenské oprávnění.

Na poslance se se žádostí o podporu tohoto návrhu obrátili dopisem prezident Českého sdružení dopravních pilotů ČSA (CZALPA) Stanislav Fiala a člen představenstva ČSA Josef Adam. Argumentují mimo jiné tím, že jde o obvyklou praxi i v jiných evropských aerolinkách.

Fiala řekl , že po krizi nastalo v letectví oživení a v souvislosti s tím nedostatek pilotů. V Česku je kolem 600 pilotů a z nich asi 50 odešlo. Poslanec Snopek řekl, že výcvik pilota stojí i přes dva miliony korun.

Podle Fialy zmíněný systém zavedla například společnost Ryanair. Znamená to, že pilot není vázán na jednu firmu a může podle sezónního vývoje létat i u jiné firmy. „Za CZALPA tuto alternativu vítám. Není to řešení, ale je to jedna z možností, jak naznačit pilotům, že mají větší možnosti než být připoután u jednoho zaměstnavatele,“ uvedl.

Novela zákona, kterou se výbor zabýval, má především přispět ke snížení hluku na letištích. Provozovatelé letišť budou muset například vypracovávat zprávy o provozu a hluku na letišti i o zavedených nebo zamýšlených opatřeních. Budou muset také hodnotit jejich dopady.

Poslanci z hospodářského výboru chtějí v novele také upravit vztahy mezi vlastníky a provozovateli letišť. Jaroslav Klaška navrhuje upravit definici vzletové a přistávací dráhy nebo definici letišť. Současné znění podle něj vyvolává potíže. Poslanec Antonín Seďa předložil pozměňovací návrh, který zavádí, že stavba letišť by měla být vždy veřejným zájmem. Současně s tím zjednodušuje vyvlastňování pozemků pro jejich výstavbu.

Zdroj: ČTK