Zdroj: Archiv

[quote]Stovky pilotů komerčních linek jsou v klinické depresi, 75 jich přiznalo, že v uplynulých dvou týdnech mělo sebevražedné myšlenky. Piloti se navíc bojí navštívit lékaře kvůli hrobě odebrání pilotní licence. Vyplývá to z výzkumu harvardské Fakulty pro postgraduální studium veřejného zdraví.[/quote]

Anonymního výzkumu, který byl zveřejněn on-line, se zúčastnilo téměř tři a půl tisíce pilotů, téměř dva tisíce z nich zodpovědělo otázky v oblasti duševního zdraví. Výzkum se uskutečnil mezi dubnem a prosincem. Zveřejnění varovných výsledků a analýz výzkumu, který vedl Joseph Allen z Harvardu, přichází jen rok a půl poté, co deprimovaný kopilot německých Germanwings záměrně usmrtil 150 lidí řízeným náletem do francouzských Alp.

Z výsledků vyplynulo, že ze skupiny pilotů, kteří v týdnu před dnem výzkumu seděli v kokpitu a měli zodpovědnost za celý letoun, jich 193 trpí depresí. U dalších 233 pilotů je deprese velmi pravděpodobná. Nejvíce varovný je však počet 75 pilotů, kteří měli v posledních dvou týdnech před výzkumem sebevražedné myšlenky. Tato skupina tvořila 4,1 procenta všech respondentů.

„Vždycky jsme znepokojeni, když nám naši pacienti sdělí, že přemýšlí o sebevraždě. Naštěstí se k tomu většina z nich neuchýlí,“ uvedl pro CNN profesor Andrew F. Leuchter, který se problematikou zabývá.

Po zveřejnění výsledků výzkumu nabádá Asociace pilotů aerolinek k opatrnosti při jejich interpretování.

Je podstatné nezapomenout, že letecká doprava je nejbezpečnější způsob dopravy na světě,“ poznamenala Asociace s tím, že v USA piloti provádí 27 tisíc úspěšných vzletů a přistání denně.

Navzdory efektivní léčbě ji podstoupí méně než polovina lidí trpících depresí, uvádí Světová zdravotnická organizace. Jedna z největších bariér, která lidem brání léčbu podstoupit, je sociální stigma. Piloti si navíc v dlouhotrvající a kontinuální práci nesou břemeno navíc, plánovat si léčbu je pro ně velmi náročné, uvedli autoři harvardského výzkumu.

Zdroj: E15.cz