[quote]Pražští Piráti navrhují zanesení cyklistické infrastruktury do územního plánu. Usnadnilo by to budování cyklostezek či umisťování stojanů. Novinářům to dnes řekli členové zastupitelského klubu Pirátů. Rovněž požadují vypracování aktuální koncepce cyklistické dopravy a zvýšení investic do cyklistiky. Nutné je podle nich také zapojit sdílení kol, tzv. bikesharing, do pražské integrované dopravy.[/quote]

„Setkáváme se s tvrzeními, že Praha je kopcovitá a například na Žižkově nebude chtít nikdo jezdit na kole, přitom tam lidé jezdí. Cyklistická a pěší doprava je v Praze zanedbána,“ řekl zastupitel Ondřej Profant.

Jedním z kroků, který by rozvoji cyklistiky v Praze mohl pomoci, je podle Pirátů zanesení cyklotras nebo stojanů pro kola do územního plánu. Usnadnilo by se tak jejich budování a zároveň by se tak předešlo neochotě některých městských částí umisťovat na svém území cyklistické stojany. V souvislosti se stojany se Piráti nyní chystají zaslat podnět magistrátnímu odboru financování dopravy, aby byly stojany umisťovány na místech, která jsou ve vlastnictví a správě města.

Další problém podle Pirátů je, že Praha má jediný dokument, který se zabývá cyklistikou, a to koncepci z roku 2010.

„Budeme chtít o tomto problému mluvit na dopravním výboru i na jednání komise pro cyklodopravu,“ řekl předseda zastupitelů Pirátů Jakub Michálek.

Důležité je podle Pirátů napojit bikesharing na MHD.

„Například, když si koupím roční kupón MHD, mohu využít po nějakou dobu i bikesharing,“ řekl Michálek.

Praha již dříve oznámila, že letos investuje do cyklistické infrastruktury 25 milionů korun, připraveny má další projekty za 65 milionů korun. Vzniknou nové cyklostezky a přibudou cyklostojany.

Zdroj: ČTK