Zdroj: freeimages.com

[quote]Město Písek spustí 1. ledna 2018 navigační systém parkování, který bude využívat data z mobilních telefonů. Radnice za systém, který pokryje téměř 1200 parkovacích míst, zaplatila dva miliony korun, v ceně je provoz na čtyři roky. ČTK to řekl místostarosta Písku Josef Knot. Písek je podle něj prvním městem v ČR, které si tento systém koupilo.[/quote]

Systém využije anonymizovaná data z mobilních telefonů. Pod parkovištěm P1 v ulici Na Výstavišti, kde jsou nová naváděcí tabule a dobíjecí stanice, bude kabel, který rozpozná parkující i projíždějící auta. Vyhodnotí změny magnetického pole země a určí minutu, kdy vůz přijel, jak dlouho na místě stojí, i to, jak rychle místem projíždí.

,,Na základě toho, jak se hýbou mobily v Písku, jsme schopni předpovědět parkovací situaci ve městě, jak jsou parkoviště plná. Technologie je založená na anonymizovaném sledování uživatelů mobilních telefonů. Každý mobilní telefon, který se v Písku pohybuje, je připojen do sítě operátora. Na základě sledování mobilů jsme schopni předpovědět obsazenost parkovacích míst, a to celé v reálném čase. Sledujeme šest milionů mobilů,“ řekl ČTK ředitel firmy eParkomat Pavel Vrba.

Model bude podle něj přesný na 90 procent, postupně dosáhne 96 procent. Místostarosta řekl, že Písek tak bude mít ohledně parkování zmapované centrum. Aplikaci si lidé zdarma stáhnou do svého telefonu.

Po městě budou podle Knota čtyři svítící tabule s údaji, jak jsou parkoviště plná. Senzory budou na parkovišti P1, na Velkém náměstí, na parkovišti u pošty a u kulturního domu.

,,Budeme vědět, kde je kolik volných parkovacích míst. Uvidíme i, jak hodně aut je v ulicích,“ řekl Knot.

Na parkovišti P1, které se nyní předělává, vznikne 130 parkovacích míst, o 30 víc než zde bylo. Na systému takzvaného chytrého parkování se podílela firma Škoda Auto DigiLab.

Zdroj: ČTK