[quote]Státní plavební správa plánuje rozšířit rychlostní omezení pro motorové lodě na slapské přehradě. Od poloviny června přibudou dva úseky, ve kterých budou moci jet lodě pouze v takzvaném výtlačném režimu. Informovala o tom ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová. Už loni správa na Slapech a Orlíku vymezila celkem 16 ploch pro bezpečné koupání, do kterých motorové lodě nesmějí vjíždět a zakázala rychlou jízdu i na části toku Vltavy v Praze.[/quote]

K nim přibude omezení rychlosti na čtyřkilometrovém úseku u nové Rabyně od 94. po 98. říční kilometr a rovněž mezi 100. a 105. kilometrem.

„Jde o úseky této vodní cesty s nejintenzivnějším plavebním provozem, což vyplynulo z dozorové činnosti naší a Policie ČR,“ uvedla Němcová.

Omezení rychlé jízdy si vyžádala i ta skutečnost, že na březích tu je množství přístavišť a dalších zařízení. K omezení přistoupila správa po jednáních s místními samosprávami.

Omezení fakticky zakazuje jízdu motorových lodí ve skluzu, tedy rychlou jízdu kdy loď po hladině klouže, a nařizuje jízdu v takzvaném výtlačném režimu, kdy je příď lodi ponořená ve vodě. Na rozdíl od měření rychlosti na silnicích je totiž složité změřit rychlost projíždějící lodě.

Otázku bezpečnosti na řekách a dalších vodních plochách otevřela loňská srážka řidiče vodního skútru s motorovou pramicí z 10. července. Srážku nepřežila osmnáctiletá dívka jedoucí na lodi s přítelem.

Intenzita plavebního provozu se významně zvýšila v posledních dvou letech v souvislosti s uvolněním pravidel pro motorovou jízdu. Ta umožňuje člunům na velkých vodních plochách jezdit bez rychlostního omezení, pokud jsou ve vzdálenosti větší než 25 nebo 50 metrů od břehu. Plavidla ale mohou jezdit jen podél břehu a zakázány jsou takzvané figurální prvky, umělé vlnění a další činnosti, oblíbené zejména u uživatelů vodních skútrů.

Zdroj: ČTK