Ministerstvo dopravy již několik desetiletí usiluje o realizaci plavebního stupně Děčín. Krátký úsek mezi státní hranicí ČR/SRN a přístavem Ústí nad Labem je posledním úzkým místem, které brání reálnému využívání infrastruktury vodních cest ČR budované v průběhu celého 20. století.
Pro porovnání doposud realizované stavby by v dnešních cenách stály odhadem 160 mld. Kč. Česká republika je proto dnes v pozici hospodáře, kterému zbývá učinit poslední krok k tomu, aby mohl zhodnotit své dlouholeté investice. Tímto krokem je zlepšení plavebních podmínek již dlouhodobě regulovaného úseku Labe u hranic s Německem, tedy výstavba plavebního stupně Děčín.
V průběhu let byly vynaloženy velké finanční prostředky na vypracování projektu plavebního stupně Děčín. Ten představuje dnes jedinečnou a komplexní přehlídku nejmodernějších technologií v zájmu ochrany životního prostředí a zároveň splňuje základní potřebu – tedy zprovoznění velkého kapacitního potenciálu labské vodní cesty.
Řešení splavnosti na dotčeném úseku Labe je zároveň dlouhá léta napadáno nestátními organizacemi, když jejich hlavní zástupci vystoupili také v uvedené reportáži. Přitom je zarážející, že ve veřejnoprávní České televizi prostor k odbornému vyjádření vůbec nedostali zástupci kompetentního resortu, investora projektu nebo autoři projektu. Projekt stupně Děčín se navíc v současné době teprve dopracovává tak, aby mohl být předložen Ministerstvu životního prostředí počátkem příštího roku.
Musíme zdůraznit, že z reportáže v pořadu Reportéři ČT jednoznačně vyplynulo, že plavební stupeň Děčín odstraní kapacitní nedostatky labské vodní cesty a že přeprava po vodě je levnější a rovněž ekologičtější než ostatní druhy dopravy, včetně přepravy po železnici podél Labe.
Ministerstvo dopravy a Ředitelství vodních cest (ŘVC) se ale naopak ohrazují proti dalším tvrzením uvedeným v reportáži pořadu Reportéři ČT. Jde například o zcela nepravdivé tvrzení významného ekologického aktivisty, že plavební stupeň Děčín se stane nepřekonatelnou překážkou pro bobry, vydry a lososy. Velkoryse dimenzovaný rybí přechod na děčínském jezu přitom svými parametry výrazně překonává i rybí přechod na plavebním stupni v německém Geestachtu u Hamburku.
V závěru je nezbytné zdůraznit, že Plavební stupeň Děčín výrazně pomůže českým exportérům a importérům, protože zvýší kapacitu labské vodní cesty. Společnosti z koncernu AGROFERT jsou významnými zákazníky vodní dopravy, avšak v rámci portfolia uživatelů labské vodní cesty se podílejí na celkovém objemu zboží přepravovaného českými loděmi pouze do 10 procent.
Za těchto okolností je naprosto zřejmé, že plavební stupeň Děčín buduje český stát prostřednictvím Ministerstva dopravy a ŘVC s ohledem na využívání vodní cesty po Labi všemi přepravci, a nikoliv pro jednu podnikatelskou skupinu, jak se snažila navodit výše uvedená reportáž v České televizi.
Zdroj:MD