[quote]Velké dopravní stavby a opravy na vytížených komunikacích v příštích zhruba třech letech značně zkomplikují dopravu v Plzni. Chystají se velké stavby za stovky milionů na státních, městských i krajských silnicích i na železnici.[/quote]

Dopad na dopravu bude v dosud nebývalém rozsahu. Město se proto chystá zadat SUPERDIO – návrh dopravně inženýrských opatření, která minimalizují dopady staveb na dopravu ve městě, řekl primátorův náměstek pro dopravu Petr Náhlík (KDU-ČSL).

„My chceme poté, co budou jednotlivé stavby vysoutěženy, nastavit objízdné trasy tak, aby se dalo městem projet, ale budou to obrovské komplikace,“ připustil Náhlík.

V Plzni by proto měla vzniknout koordinační skupina, která se bude ve spolupráci s projektantem podílet na navrhování efektivních objízdných tras. Zpracováním SUPERDIO, která má umožnit koordinaci velkých staveb, chce magistrát předejít tomu, aby se dostaly do konfliktu objížďky pro jednu stavbu s objízdnými trasami jiných staveb.

Hlavním investorem budou většinou státní instituce – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), a také krajská správa a údržba silnic, případně Plzeň.

„Město chce vytvářet podmínky pro tyto investory, pokud se už podařilo do státního rozpočtu prosadit tyto velké stavby,“ řekl Náhlík.

ŘSD bude příští rok pokračovat s opravami mostu na Rokycanské třídě, což je hlavní silnice z Plzně na dálniční přivaděč k Praze. Oprava začala letos a dělá se s částečným omezením provozu. Příští rok začne dvouletá oprava mostu Generála Pattona, který spojuje centrum s nejlidnatějšími severními sídlišti. Rozjednaná je dvouletá velká investice SŽDC, a to rekonstrukce mostů nad Mikulášskou ulicí. Omezení se tak dotkne hlavního tahu z centra do čtvrti Slovany.

„Ta rekonstrukce bude mít obrovský dopad do dopravy, zůstane pouze jedna tramvajová kolej, na které se budou střídat tramvaje v obou směrech, bude vybudována náhradní trolejbusová linka,“ popsal Náhlík.

Oprava se dotkne až silnice k Mikulášskému náměstí. Město navíc chystá na Karlovarské třídě budování vyhrazeného jízdního pruhu pro autobusy a dokončení opravy tramvajové trati či rekonstrukci Letkovské ulice.

Zdroj: ČTK